Θέμα: Ζηλεύω!
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 10-05-11, 19:41
elbereth Ο χρήστης elbereth δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 19-10-12 17:14
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Ζηλεύω!

Ζηλεύω τη φανταστική μαμά που έχει το site happycookiesplace.
Φτιάχνει απίστευτα πράγματα.

Και τώρα θα μοιραστώ μαζί σας την προσπάθεια να αντιγράψω τα τέλεια ανθρωπάκια της από ζαχαρόπαστα.
Χρησιμοποίησα μια συνταγή από ζαχαρόπαστα από άλλο ιστότοπο γιατί δεν είχα τα απαιτούμενα υλικά (δηλαδή που βρίσκει κανείς γλυκόζη

Από τη ζαχαρόπαστα λοιπόν ξεκίνησαν τα βάσανα και τα λάθη μου. Γιατί δηλαδή όταν η συνταγή έλεγε φυτικό λίπος ή λάδι επρεπε να φανταστώ εγώ ότι εννοεί μαργαρίνη και όχι ελαιόλαδο; Έτσι έριξα λαδάκι!

Θέλω να πιστεύω ότι τα υπόλοιπα τα έκανα σωστά, αλλά δεν είμαι και σίγουρη γιατί πάνω που μοίραζα την άχνη σε δύο μπωλ, ανεβαίνει το νούμερο 2 στο σκαμπώ του δίπλα μου. Με κοιτάει και πριν προλάβω να ανοιγοκλείσω τα μάτια, έχει αρπάξει το ένα μπώλ και το έχει αδειάσει μέσα στο κατσαρολάκι.

Εν πολλοίς με αυτά και με άλλα βγήκε η ζαχαρόπαστα.... λαδωμένη!

Τη χώρισα στα απαιτούμενα τμήματα και τα έβαψα σύμφωνα με τις οδηγίες των χρωμάτων (μία σταγόνα ανά 125 γραμ πάστας). Αντί για κόκκινο βγήκε ροζ, το δε κίτρινο βγήκε απλά χλωμό!

Με τα πολλά άρχισα να φτιάχνω τα ανθρωπάκια σύμφωνα με τις οδηγίες του ανωτέρω site. Αλλά αρχιτεκτόνισα εκείνη, στούρνος εγώ στη γεωμετρία όλα τα χρόνια. Που να φανταστεί η γυναίκα να βάλει αναλογίες; Έτσι τα λαδωμένα ανθρωπάκια μου βρεθήκαν να υποφέρουν από υδροκεφαλισμό και να φέρνουν και λίγο προς bigfoot.

Αλλά τελειώσαν εκεί οι περιπέτειες από τα καημένα τα ανθρωπάκια;

όχι! Την ώρα που πάλευα να κάνω ένα από αυτά να σταθούν, βλέπω με την άκρη του ματιού το νούμερο 2 να τα επεξεργάζεται. Τα ζουλάει, τα πατάει και παίρνει τα κεφαλάκια και φεύγει. Δεν ανησύχησα τόσο για τα ακέφαλα ανθρωπάκια, όσο για τα λαδωμένα κεφαλάκια να περιφέρονται μέσα στο σπίτι.

Μετά από κυνηγητό, τα λαδωμένα κεφαλάκια ανακτήθηκαν, επανατοποθετήθηκαν και εμφανίστηκε το νούμερο 1 (κριτής) για να ρωτήσει "τι έπαθαν τα καημένα και είναι χάλια;"

Τελικά κατέληξαν στον κάδο απορριμάτων, και εγώ κατέληξα ακόμα πιο πράσινη από ζήλεια να θαυμάζω τον ανωτέρω ιστότοπο.

ΥΓ δεν εγκαταλείπω! σήμερα δοκιμάζουμε άλλη συνταγή! Για την ώρα το μόνο ατύχημα ήταν το σκάσιμο ενός αυγού στο πάτωμα και το βάψιμο του τοίχου με το πινέλο του βουτυρώματος (ναι ενώ ήταν βουτυρωμένο!)
Απάντηση με παράθεση
The Following 2 Users Say Thank You to elbereth For This Useful Post:
Nikoscot (10-05-11), Xenios (10-05-11)