Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #22  
Παλιά 20-07-10, 13:01
Το avatar του χρήστη seismic
seismic Ο χρήστης seismic δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 01-03-20 21:08
Φίλοι μου, δεν έχω εταιρεία, ούτε κάνω διαφήμιση, γιατί πολύ απλά δεν υπάρχει προιόν να διαφημίσω.
Παλεύω μόνος μου τα στεγανά του κατεστημένου, πληρώνω μόνος μου τα πάντα.
Αυτή η ιστορία μου έχει πάει 60000 ευρώ, και θα πρέπει να δώσω δεκαπλάσια μέχρι το τέλος.
Βοήθεια από το κράτος 0. γιατί είμαι φυσικό πρόσωπο.

Όταν πείρα το δίπλωμα ευρεσιτεχνίας το κατέθεσα στον Ο.Α.Σ.Π ζητώντας την γνώμη τους. Η απάντηση που πήρα ήταν ότι δεν είναι αρμόδιοι να μου απαντήσουν και ότι αυτές οι εφευρέσεις γίνονται αποδεκτές ΄μετά από πολλά πειράματα,και δημοσιεύσεις σε αρμόδια ελληνικά και ξένα επιστημονικά περιοδικά.Συμφωνώ απολύτως με όλα αυτά.Θέλουν όμως πάρα πολλά χρήματα.Απευθύνθηκα στο Υπουργείο Ανάπτυξης
για οικονομική βοήθεια.Η απάντηση που πήρα ήταν ότι δεν χρηματοδοτούν φυσικά πρόσωπα.Αργότερα έμαθα ότι το 80% των χρηματοδοτήσεων για έρευνα καταλήγουν στα πανεπιστήμια,το 15% στα τεχνολογικά πάρκα, και το 5% στις επιχειρήσεις.Ερώτηση? Γιατί δεν χρηματοδοτούν τα φυσικά πρόσωπα τη στιγμή που το 80%των ευρεσιτεχνιών ανήκουν σε αυτά,και μόνο το20% στα πανεπιστήμια. Το κράτος δίνει στα Πανεπιστήμια και ερευνητικά κέντρα 2 δις ευρώ τον χρόνο, για να πάρουν 1 διεθνή δίπλωμα ευρεσιτεχνίας κάθε δύο χρόνια. Εγώ πάω να πάρω δύο διεθνή μόνος μου.
Δηλαδή η ευρεσιτεχνία μου καλή ή όχι αν δεν βρεθεί χρηματοδότης θάφτηκε, και μαζί με αυτή μπορεί και χιλιάδες άνθρωποι (αν είναι καλή) Αυτή την κατά εμένα αδικία, δεν την αποδέχομαι σαν πολίτης.Θα μπορούσατε να βρεθείτε στην θέση μου και εσείς.

11/8/09 Ο.Α.Σ.Π Το Δ.Σ.του Ο.Α.Σ.Π. σας γνωστοποιεί ότι η από 488/26-3-09 πρότασή σας,που καταθέσατε στα πλαίσια της υπ αρ. οικ 110/21-1-09 προκήρυξης του Ο.Α.Σ.Π.για χρηματοδότηση του ερευνητικού έργου(Υδραυλικός ελκυστήρας έργων)δεν είναι δυνατόν να χρηματοδοτηθεί,δεδομένου ότι ο Ο.Α.Σ.Π.δεν χρηματοδοτεί ολοκληρωμένα έργα,για τα οποία ήδη υπάρχει ευρεσιτεχνία. Ο Πρόεδρος του Δ.Σ. Ο.Α.Σ.Π. Καθηγητής Κ. Μαρκόπουλος Τα συμπεράσματα για την βοήθεια του κράτους για θέσεις εργασίας δικά σας

Φίλοι μου κάπως έτσι είναι τα πράγματα όπως τα λένε.Χρηματοδοτούν την έρευνα και όχι το προιόν.Είναι σαν να σε χρηματοδοτούν να βρεις το φάρμακο,και να σου σκοτώνουν τον ασθενή.Με αυτή την λογική που διαθέτουν από την μία,και την ασθενή οικονομική κατάσταση που είμαι από την άλλη ,δεν ξέρω πως αλλιώς μπορώ να πατεντάρω παγκόσμια,να δοκιμάσω και να παράγω ένα τόσο μεγάλο προιόν

Το πρόβλημα όμως που πάντα θα αντιμετωπίζει η ευρεσιτεχνία γενικά, θα είναι ένα.
Το κεφάλαιο, ή αλλιώς το χρήμα.

Δεν θέλω να με πάρετε για ψώνιο, αλλά ένα κράτος που θέλει την ανάπτυξη βοηθάει την ανάπτυξη.

Το έχω ψάξει το θέμα, και σας πληροφορώ, ότι είναι καλή η όχι η ευρεσιτεχνία, δεν υπάρχει φορέας στην Ελλάδα που να του παραδόσεις πειραματικά αποτελέσματα, και να σου δώσει άδεια τοποθέτησης.
Μετά από μήνες αναμονής, ο ΟΑΣΠ σε ερώτησή μου μου απάντησε ότι δεν είναι αρμόδιος,
και ότι αυτές οι ευρεσιτεχνίες γίνονται δεκτές, μόνο αφού αποδείξω το αληθές, στο
εξωτερικό. Δηλαδή γιατί στο εξωτερικό? Εμείς στην Ελλάδα τρόμε ληγμένα?

Μήπως είναι βαλτοί από το εξωτερικό, γιατί φοβούνται το DNA μας?

Ερώτηση. Πίος μιλάει για ανάπτυξη, την στιγμή που η Ελλάδα με διώχνει, και γιατί γίνετε αυτό? Μας κοροιδεύουν?

Ας υποθέσουμε ότι η επιστήμη κάνει άλματα στον τομέα της στατικής, και κατά την σεισμική ακολουθία δεν πέφτει κανένα σπίτι, αλλά και ούτε παθαίνει ζημιές.
Φυσικά αν δεν πέσει το σπίτι, δεν θα σκοτωθούν και οι άνθρωποι. Ερώτηση? Θα υπάρχει πρόβλημα αν γίνει ή δεν γίνει σεισμός? Μόνο για τσουνάμη θα μιλάμε.

Αν υποθέσουμε τώρα ότι η επιστήμη κάνει άλματα στον τομέα της πρόβλεψης σεισμών, αλλά η στατική μένει στάσιμη.
Ερώτηση? Θα υπάρχει πρόβλημα αν γίνει ή δεν γίνει σεισμός, αφού θα τον προβλέπουμε? Ναι γιατί αν γίνει σεισμός, πρώτον θα πέσουν τα σπίτια μας, και δεύτερον μερικοί δεν θα ακούσουν την προειδοποίηση για διάφορους λόγους, και θα σκοτωθούν.
Ακόμα λόγο στάσης εργασιών, θα σταματήσει η οικονομία.

Το ερώτημα τώρα είναι το εξής.
Αν είχαμε να ξοδέψουμε ένα Α κεφάλαιο για την έρευνα, πάνω στην σεισμοπροστασία,που θα το ξοδεύατε? Πάνω στην στατική έρευνα, ή στην πρόβλεψη των σεισμών?
Ακόμα, πια από τις δύο, εφευρετικές ομάδες, έχει τις περισσότερες πιθανότητες να πετύχει τον στόχο της? Της στατικής, ή της πρόληψης?

Για εμένα η καλύτερη επένδυση για έρευνα είναι αυτή της στατικής, για δύο λόγους.
α) Σώζει και ζωές αλλά και περιουσίες.
β) Έχει περισσότερες μαθηματικές πιθανότητες να πετύχει.

Το κακό βέβαια είναι ότι στην Ελλάδα, τα κεφάλαια δεν δίνονται για έρευνα σε αυτούς που μπορούν να την κάνουν, αλλά σε αυτούς που είναι καλοί στο μοίρασμα
Και προπαντός μην θίξουμε τους ήδη βολεμένους, οι οποίοι παράγουν αναχρονιστικά προιόντα, γιατί αυτοί κρατούν το χρήμα.
Στο κάτω κάτω για αυτούς η προστασία του περιβάλλοντος, περνάει από την μύωση του πληθυσμού.

ΜΙΚΡΟ ΠΕΙΡΑΜΑ ΤΗΣ ΕΥΡΕΣΙΤΕΧΝΊΑΣ
http://www.youtube.com/watch?v=HyAxO1lH5YE

http://www.postimage.org/image.php?v=PqdjPGi

Ακόμα με αυτή την μέθοδο, λόγο προέντασης, και μεγάλης διατομής κάτοψης της εσωτερικής τοιχοποιίας από Ο.Σ,
έχουμε μεγάλες αντοχές στις διατμητικές τάσεις.
Αποτρέπουμε και τα λοξά τόξα ή λοξά κρακ, στους κόμβους, που δημιουργούνται από την ταλάντωση, λόγο αδυναμίας των κόμβων να παραλάβουν τα στατικά φορτία του φέροντος.
Αν θέλετε να μάθετε πολύ περισσότερα.

http://michanikos.gr/showthread.php?t=12040

http://michanikos.gr/search.php?searchid=1752152

http://michanikos.gr/showthread.php?t=11994

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη seismic : 20-07-10 στις 13:23
Απάντηση με παράθεση