Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #19  
Παλιά 05-09-07, 04:56
LOFOS Ο χρήστης LOFOS δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 21-11-12 06:27
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από ΑΡΤΕΜΗ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ΄ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου. Η μητέρα μου αυτή την περίοδο βρίσκεται όντως σε περίοδο σταθεροποίησης, αλλά παίρνει μεγάλες δόσεις κορτιζόνης κι αυτό της έχει κάνει ήδη μυϊκή ατροφία και της αφαιρεί μεγάλες δυνάμεις. Να φανταστεις ότι δεν έχει δυνάμεις ούτε ένα φαγητό να κάνει καλά-καλά. Από την άλλη οι γιατροί μου λένε ότι η πάθηση της έχει υποχωρήσει. Δεν ξέρω τι να υποθέσω και δεν ξέρω πως να τη βοηθήσω. Ανοσιοκατεσταλμένη είναι και γνωρίζω τι σημαίνει αυτό. Της έδιναν THALIX αλλά τώρα θα της το κόψουνε. Ξανά ευχαριστώ, αλλά αν μπορείς πες μου γιατί δεν μας συζητάνε οι γιατροί για μεταμόσχευση, ίσως λόγω της ηλικίας της, είναι 62 χρόνων?
Άρτεμης
Για το πολλαπλό μυέλωμα η κορτιζόνη αποτελεί αναπόσπαστο μέρος της χημειοθεραπείας. Να φανταστείς ότι σκέτη κορτιζόνη αποτελεί θεραπεία, σκέτο THALIX όχι. Η αγωγή είναι συγκεκριμένη και ακολουθεί πρωτόκολλο. Είναι καταγεγραμμένα σε επιστημονικά βιβλία και στηρίζονται σε κύκλους ημερομηνιακά περιοδικούς, για αυτό κόβουν το THALIX. Χρειάζεται τακτική αιματολογική παρακολούθηση για την μονοκλονική αύξηση των γ-σφαιρινών, που την βλέπουμε στην ηλεκτροφόρηση λευκωμάτων.
Η δυσκολότερη περίοδος είναι ακριβώς μετά τις θεραπείες. Κάθε ασθενείς έχει την δική του αντίδραση στις χημειοθεραπείες. Όσο ανέχεται ο οργανισμός της μητέρας σου τις θεραπείες όλα καλά. Δεν ξέρω σε ποιο σημείο διεγνώσθη η ασθένεια στην μητέρα σου και εάν έπρεπε να ξεκινήσει με THALIX, που είναι αρκετά επιθετική θεραπεία. Όσο πιο επιθετική θεραπεία γίνεται τόσες περισσότερες και απρόβλεπτες παρενέργειες θα υπάρχουν. Ακόμα οι παρενέργειες καταγράφονται από τους γιατρούς γιατί τα φάρμακα είναι καινούργια. Ίσως χρειασθεί να υποβληθεί σε αγωγή για την οστική νόσο με διφωσφονικά.
Οι γιατροί θα σε ενημερώσουν ότι κατά περιόδους θα πρέπει να γίνεται καλός έλεγχος στο ήπαρ, χοληδόχου κύστεως παγκρέατος, σπλήνας και κυρίως νεφρών, στομάχου ,ουροδόχου κύστεως και καρδιακός. Όσο οι εξετάσεις θα είναι καλές η μητέρα σου δεν έχει να φοβάται τίποτα γιατί θα μπορεί ο οργανισμός της να ανταποκρίνεται στις θεραπείες. Εμείς είχαμε ξεκινήσει με πιο ήπιες θεραπείες (σχήμα Alkeran-Mentrol-Resoferon και ενέσεις κρανουλοκίνης). Μετά την πρώτη υποτροπή υποβάλλονταν σε θεραπεία (VAD-Laelyx) σε κύκλους.
Η ηλικία είναι απαγορευτική και μπορεί η μητέρα σου να μην αντέξει την διαδικασία της μεταμόσχευσης και όσο ανταποκρίνεται στις θεραπείες οι γιατροι δεν θα το προτείνουν. Τέλος όχι ζεστά μπάνια,ηλιοθεραπεία και αλάτι στο φαγητό. Χαμηλοτάκουνα παπούτσια, αδυνάτισμα και προς θεού μην πέσει σπάζοντας κάποιο χέρι ή πόδι.
Δεν ήθελα να σε φορτώσω πληροφορίες που ίσως σε μπερδέψουν σε αποπροσανατολίσουν αλλά στη θέση σου ήμουν για 18 ολόκληρα χρόνια και καταλαβαίνω. Και εγώ είχα τις ίδιες απορίες και αγωνίες και οι γιατροί δεν μιλούσαν. Είχαμε φτάσει στο τέλος πολλές φορές και η κατάσταση αντιστρεφόταν θαυματουργικός. Έχε πίστη και κουράγιο γιατί σε πιο δύσκολη θέση πολλές φορές είμαστε και εμείς που αισθανόμαστε ανήμποροι να βοηθήσουμε το αγαπημένο μας πρόσωπο.
Απάντηση με παράθεση