Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #41  
Παλιά 07-10-06, 13:34
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 20:42
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Παρομοιες τεχνικες εχω δει ΜΟΝΟ σε ψευδο-παραθρησκευτικους και αιρετικους κυκλους και εκδοσεις (πχ Λιακοπουλος, συνομωσιολογιες, ερμηνειες προφητειων κλπ) που συνδυαζουν το Χριστιανισμο με αλλα πιστευω. ΠΟΤΕ σε επισημη θεολογια
Όσα ανέφερα είναι ευκρινέστατα, χωρίς ίχνος ήξεις αφήξεις… , γιατί απλά η αριθμητική, δεν είναι ψευδο-παραθρησκευτικο-αιρετικο… τεχνική. Είναι επιστήμη. α=1, β=2, γ=3… και τα μόνα που ανέφερα, ήταν: ένα και ένα κάνουν δύο (εφόσον σε αυτό το σύστημα αναφοράς, εργαζόμαστε). Αλήθεια, πόσο αποκρυφιστικό είναι;
Αυτήν την στάση την συνάντησα στο μεσαίωνα.
Έριχναν πχ μια κοπέλα στο ποτάμι. Αν ήξερε μπάνιο, την έλεγαν μάγισσα και την καίγανε. Αν πνιγόταν έδιναν συγχαρητήρια στην οικογένειά της, που είχε τόσο καλή κοπέλα και ότι αυτή θα κέρδιζε τον παράδεισο… (έτσι εκτιμώ κι εγώ, γιατί η καημενούλα γινόταν μάρτυρας του σκοτισμού τους)…

Δεν έκανα απολύτως καμμιά μαντεία, ούτε δικαιολόγησα αριθμολογικά, τα ‘’μέλλοντα να συμβώσι’’. Κι αν ποτέ πέσεις σε κανένα κείμενό μου, περί 11ης Σεπ 2001 - 11ης Σεπ 2004, ή άλλα, ‘’εξηγώ’’ δεν ‘’μαντεύω’’.

Επιπλέον, καμμιά σχέση δεν έχω με τα αποκομμένα αριθμολογικά και γραμματολογικά των Λιακόπουλων (που ούτε γνωρίζω, αλλά επιπλέον, ούτε είμαι σε ηλικία να με έχουν ερεθίσει προς αυτές τις μελέτες)…
Χρειάζεται μόνο μια απλή ΕΛΛΗΝΟΡΘΟΔΟΞΗ πρόσθεση… στην αρά (κατάρα) την αποκομμένη ζωή από Τον Χριστό, να τοποθετήσει μπροστά (κατόπιν ελεύθερης επιλογής του τρόπου ζωής) το Χ (Χριστός), να μας δώσει την χαρά, όπως μετά το μπόλιασμα (και όχι κατάργηση) στην αγριελιά, αυτή μετατρέπεται σε καλλιέλαιος, με ανάλογους καρπούς.
Μην παραξενευτείς που λέω ελληνορθόδοξη, γιατί τα συγκεκριμμένα νοήματα, τα εμπεριεχόμενα μέσα στα σχήματα – λέξεις είναι πεντακάθαρα (έχοντας αναλογική σχέση) ευλογημένη από Τον Λόγο, όπως δεν θα παρατηρηθεί σε μετάφραση σε άλλες γλώσσες. π.χ. αρά - χαρά (curse – delight) ΦΩΣ– ΟΦΙΣ (light - snake)
(ΙΣΩΣ κάποτε εξηγηθεί η σχέση).

ΘΕΤΙΣ
ΘΕΜΙΣ
ΘΕΣΙΣ με αλλαγή της ‘’κατεύθυνσης’’ των Μ – Σ

ή αλλού, Ζ – Ν (εξωτερική ζωή (Ζ) και εσωτερική (ναός (Ν))…
σχηματίζοντας μεταξύ τους οι ''κινήσεις - κατευθύνσεις'' τον σταυρό.

Αλλά ας τα αφήσουμε αυτά… μόνο ένα τελευταίο: ο π. Ιουστίνος Πόποβιτς (εκ των συγχρόνων ακριβεστάτων και θεολογικωτάτων ορθοδόξων πατέρων) έλεγε: Σέρβος εγεννήθηκα, Έλληνας θε’ να πεθάνω… έ! κάτι παραπάνω θα ήξερε!!!

Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
ΠΟΤΕ σε επισημη θεολογια
Στην αλεξανδρινή θεολογική σχολή, υπήρχε η ισορροπημένη αναζήτηση στον γραπτό Νόμο και στους πνευματικούς λόγους της φύσης, καθόσον μόνο αυτοί οι δύο, και μάλιστα σε αρμονική σχέση και ‘’παράλληλη πορεία’’ μπορούν να μεταμορφώσουν τον άνθρωπο σε τέκνο Φωτός, και να τον εισάγουν στο θαβώρειο Φως.
Γιαυτόν ακριβώς τον λόγο Ο Κύριος ορίζει ως παραστάτες στην Μεταμόρφωσή Του, τον προφήτη Μωυσή (Γρ. Νόμος) και προφήτη Ηλία (πνευματική γνώση των λόγων της φύσης).

Αν στην σημερινή εποχή (και όχι νεοπεποχίστικα) ο άνθρωπος προσεγγίζει το θείο μονοδιάστατα (από φόβο και μόνο τον γραπτό Νόμο) και περιμένει να μεταμορφωθεί, ο ίδιος Ο Κύριος παρατηρεί, πως το Πνεύμα του Θεού Του Ζώντος (δεν γράφεται) εν πλαξίν λιθίναις, αλλ’ εν πλαξίν καρδίας σαρκίναις… (Β’Κορ. γ’3), όπου ένας άνθρωπος, δεν μπορεί να γίνει άγιος… μόνο με τη γνώση. Μπορεί η γνώση να μεταγγίζεται, αλλά η Αλήθεια, βιώνεται!


Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Δες και αυτο το λινκ http://en.wikipedia.org/wiki/Numerology που εξηγει την αριθμολογια σαν μαντικη-αποκρυφιστικη (και τωρα πια νεοεποχιτικη) μεθοδο που απορριφθηκε απο τους πρωτους Χριστιανους. Φυσικα η εγκυροτητα της βικιπαιδειας απτεται πανω στη δικη σου κριση
Δεν έχω την περιέργεια να τη δώ (συγγνώμη), γιατί όπως προείπα, έχω διακρίνει την διαφορά της αράς και της χαράς. Και ξέρω και ποιο ευλογημένο Πρόσωπο την εισαγάγει στον κόσμο:
‘’…χαίρε δι ης η χαρά εκλάμψει, χαίρε δι ης η αρά εκλείψει… Χαίρε Νύμφη Ανύμφευτε…’’.

Επίσης, ο προσεγγιζόμενος Κύριος ως ο Ην, ο Ων και ο Ερχόμενος, είναι Αυτός που ενώνει Μέσα Του, όλον τον χρόνο (παρελθόν, παρόν , μέλλον), όλες τις (πρώην αποκομμένες) γνώσεις και όλες τις δυνάμεις μέσα στην Παναγάπη Του! που, σε τελική φάση, δεν κρινόμαστε από του τι γνώσεις ή δυνάμεις είχαμε, αλλά πως τις χρησιμοποιήσαμε. Με ποιο ''θέλημα''. Γιαυτό και αναφέρεται από Τον Κύριο, ελέγχετε τα πνεύματα, όπου πνεύμα είναι η θέληση. Και στον κόσμο, διακρίνονται τρία πνεύματα. Ένα του ανάποδου πεντάκτινου (φυγόκεντρος) ένα του ορθίου (κεντρομόλος) και ένα του Σταυρού: γενηθήτω Κύριε, το άγιο και πάνσοφο θέλημά Σου!

Όσον αφορά την βικιπαίδεια… έ! όποιος προλάβει και γράψει… κι οι νεοποχίτες ‘’εργάζονται πυρετωδώς’’ (αφορμή για αντίδραση αυτής της δράσης ''ενεργώ'', ξεκαθαρίζοντας το ομιχλώδες και δυσδιάκριτο τοπίο). Δεν έχω την φιλοδοξία να την διορθώσω όπως και της Britannica τα ανιστόρητα στοιχεία.... Μακάρι ο καλός Θεός, να δίνει εκείνη την πρόοδο αντίληψης των δεδομένων, προς την ωρίμανση των θελόντων σωθήναι και εις επίγνωσιν αληθείας ελθείν (επιθυμία του Κυρίου μας), ώστε να πληρωθεί με το πέρασμα των χρόνων κατ’ ετοιμότητα στον καθένα αυτό του Απ. Παύλου: …Όταν ήμην νήπιο, τα του νηπίου ελογιζόμην, όταν γέγονα ανήρ, απέρριψα τα του νηπίου…

Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Με ολο το σεβασμο στις γνωσεις και τη 'μυηση' σου, αφησε με να εξηγηθω: αντιδραω γιατι ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ εχει σχεση με ολα αυτα (απο αριθμολογια μεχρι δεν παει αλλο) με κανουν να βγαζω σπυρακια και μου φαινεται ατοπο να βλεπω στοιχεια τους στο Χριστιανισμο. Χωρις να αμφισβητω την υπαρξη και την ισχυ τους (αλλωστε στην Κινεζικη αριθμολογια το 888 ειναι αριθμος της ευημεριας... αλλα ουπς! μολις εκανα συγκρητικισμο!)
Μύηση = εμβάθυνση και όχι με την κοινώς και κακώς εννοούμενη μύηση (των μυστικιστικών ταγμάτων και αδελφοτήτων). Κύριε ελέησον!
Άλλωστε, πως θα δικαιολογιόταν το: …χαίρε η τους μύστας της Τριάδος φωτίζουσα;

Σύγκριση;;; βεβαίως, γιατί αυτή επιβάλλεται και είναι λογική διεργασία (που εργαλείο μας έδωσε ο καλός Θεός να το χρησιμοποιούμε, ως διάκριση), που κάνει τον πιστό να πατάει στα πόδια του, να ξέρει γιατί πιστεύει. Σύγκριση λοιπόν, ναι! ισοπέδωση (ότι όλα μωρέ είναι τα ίδια…) ΟΧΙ!

Όσον αφορά τα σπυράκια, σορυ… έχουμε την όασις εδώ… μην μου στενοχωριέσαι. Δεν θεωρώ τον εαυτό μου με τις αρκετές σελίδες συγγραφής αδιάκριτο και επιθετικό, καθώς γνωρίζω πως όλα τα οχήματα… ΔΕΝ παίρνουν το ίδιο καύσιμο… ούτε σου επέβαλλα με το ζόρι ενώ βάζεις βενζίνη… να αλλάξεις καύσιμο σε μαζούτ ή… ό,τι άλλο θεωρείς τα λεγόμενά μου.

Στον κάθε αναγνώστη επαφίεται η διακριτική ευχέρεια να αφαιρέσει από το προσφερόμενο πιάτο… ό,τι τον χαλά. Διάκριση και πάλι διάκριση, η υψίστη των αρετών.

Μόνο, ένα τελευταίο.
Μια φορά, ρώτησαν τον νασρεντίν χότζα
- ρε συ; πως έγινες ευγενικός;
- από τους αγενείς
- και πως το κατάφερες;
- έ! ό,τι έβλεπα και δεν μου άρεσε, δεν το έκανα!

Παράδειγμα προς μίμηση και παράδειγμα προς αποφυγή, όλα προς βοήθεια του ανθρώπου ΑΝ ΕΧΕΙ ΚΑΛΗ ΔΙΑΘΕΣΗ!
Να η φιλοσοφική λίθος. Αγένεια λαμβάνουμε, ευγένεια αποδίδουμε…. λοιδορούμενοι ευλογούμεν διωκόμενοι ανεχόμεθα, δυσφημούμενοι, βλασφημούμενοι παρακαλούμεν…

Κι είναι η ίδια μεθολογία με την ιατρική επιστήμη (κάνοντας το χατήρι σε όσους δεν επιθυμούν μεταφυσικούς όρους).
Μικρόβιο παίρνουμε το ‘’παθητικοποιούμε’’ και εξάγουμε αντίσωμα. Φαρμάκι εισέρχεται και μετά την ‘’παθητικοποίηση’’, φάρμακο αποδίδουμε. Είναι τέχνη, τέχνη και επιστήμη ζωής! Βίωμα.
Απάντηση με παράθεση