Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #38  
Παλιά 06-10-06, 01:35
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Δε νομιζω οτι η αριθμολογια ειναι ψηγμα ελληνορθοδοξης παιδειας. Απο οσο ξερω δηλαδη

Παρομοιες τεχνικες εχω δει ΜΟΝΟ σε ψευδο-παραθρησκευτικους και αιρετικους κυκλους και εκδοσεις (πχ Λιακοπουλος, συνομωσιολογιες, ερμηνειες προφητειων κλπ) που συνδυαζουν το Χριστιανισμο με αλλα πιστευω. ΠΟΤΕ σε επισημη θεολογια

Μια εκτεταμενη αναλυση αριθμολογιας, αναλυσης ονοματων και αριθμων κλπ ειχα διαβασει τελευταια σε ενα βιβλιο για τη κουφια γη!! που κολαει η ορθοδοξια σε αυτα; (και οχι, δεν διαβαζω τετοια βιβλια, απλα εριχνα μια ματια). Δες και αυτο το λινκ http://en.wikipedia.org/wiki/Numerology που εξηγει την αριθμολογια σαν μαντικη-αποκρυφιστικη (και τωρα πια νεοεποχιτικη) μεθοδο που απορριφθηκε απο τους πρωτους Χριστιανους. Φυσικα η εγκυροτητα της βικιπαιδειας απτεται πανω στη δικη σου κριση

Με ολο το σεβασμο στις γνωσεις και τη 'μυηση' σου, αφησε με να εξηγηθω: αντιδραω γιατι ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ εχει σχεση με ολα αυτα (απο αριθμολογια μεχρι δεν παει αλλο) με κανουν να βγαζω σπυρακια και μου φαινεται ατοπο να βλεπω στοιχεια τους στο Χριστιανισμο. Χωρις να αμφισβητω την υπαρξη και την ισχυ τους (αλλωστε στην Κινεζικη αριθμολογια το 888 ειναι αριθμος της ευημεριας... αλλα ουπς! μολις εκανα συγκρητικισμο!)
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 06-10-06 στις 02:42
Απάντηση με παράθεση