Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 23-03-10, 10:15
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 20:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από varthol Εμφάνιση μηνυμάτων
Ολα Τα τελευταια μοντελα και ολες οι μαρκες..Εχουν εγκαταληψη αυτο που λεγεται.. συμβατικο δυναμο.Ολα εχουν κατι καινουργιο που λεγεται Εναλλακτης για να αντικαταστησουν την παραγωγη ρευματος...Ετσι λοιπων ο Εναλακτης παραγη εναλλασσομενο ρευμα που την συνεχεια το ανωρθωνη...το Συμπερασμα ειναι οτι το καινουργιο συστημα θελη γκαζια για να αυξηση τα ΑMPER/ισχη....στο ρελαντι...Αν πας να δωσης ρευμα σβηνη και το δικο σου...
Το έλεγξα και στη Wikipedia, οι εναλλάκτες έχουν ενσωματωμένο ανορθωτή, οπότε βγάζουν σταθερή τάση (V). Το ρεύμα (I) δεν το κρατάνε σταθερό και δεν υπάρχει ειδικός φορτιστής. Θεωρητικά, αν το ηλεκτρικό σύστημα τραβάει πολύ ρεύμα, η τάση στη μπαταρία θα πέσει κάτω από τα 13.8V και η φόρτιση θα σταματήσει. Αλλά στο δικό μου αυτοκίνητο τουλάχιστον, το ECU (aka «εγκέφαλος») ανεβάζει αυτόματα τις στροφές του κινητήρα όταν το ηλεκτρικό σύστημα χρειάζεται επιπλέον ρεύμα.

Μαζί με αυτά που διαβάζω στη Wikipedia, μάλλον επαληθεύεται η υπόθεση μου: η μπαταρία φορτίζεται υπέροχα στο ρελαντί — αν το αυτοκίνητο χρειάζεται ψηλότερες στροφές κινητήρα, θα τις ανεβάσει μόνο του.
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση