Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 22-03-10, 16:47
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 21:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Περί φόρτισης μπαταρίας

Ακολουθεί απορία ημιμαθούς.

Στο αυτοκίνητό μου έχω το συνηθισμένο σετ κροκοδειλάκια, τα οποία τα έχω χρησιμοποιήσει μπόλικες φορές, και για να ξεκινήσω άλλα αυτοκίνητα και για το δικό μου.

Σήμερα το πρωί που φόρτιζα τη μπαταρία μου (αυτή η @#$ πλαφονιέρα του πίσω καθίσματος), μου γεννήθηκε η εξής απορία.

Η λαϊκή σοφία λέει ότι αφού καταφέρεις και ανάψεις το αυτοκίνητο με τους κροκοδείλους, πρέπει να του σηκώσεις στροφές, να το πας βόλτα, και γενικά να το ζορίσεις για ώρα. Όσοι ξέρω πατάνε τρελά γκάζια για να «φορτίσει πιο γρήγορα».

Υποψιάζομαι ότι αυτό, αν ίσχυε κάποτε, δεν ισχύει πλέον. Οι μπαταρίες αυτοκινήτου, απ' όσο ξέρω, θέλουν φόρτιση σε συγκεκριμένη τάση, λίγο πάνω από την ονομαστική (μπαταρίες 12V με 6 κυψέλες των 2V, θέλουν 13.8–14V), και με σταθερό ρεύμα. Αυτό σημαίνει ότι ο φορτιστής της μπαταρίας (η συσκευή μεταξύ γεννήτριας και μπαταρίας) δίνει τα απαραίτητα για την υγιή φόρτιση της μπαταρίας άσχετα από την ταχύτητα του κινητήρα (στροφές), που αλλάζει την τάση που βγάζει η γεννήτρια (δυναμό στα ελληνικά).

Κάνει λοιπόν διαφορά αν η μπαταρία φορτίζει με τη μηχανή στα 1.000 RPM ή με τη μηχανή στα 3.500 RPM;

Υπ'όψην, το αυτοκίνητό μου ανεβάζει αυτόματα τις στροφές του κινητήρα για να καλύψει τις ανάγκες του ηλεκτρικού συστήματος (και του υδραυλικού, κλπ).
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση