Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 02-09-10, 00:15
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από mhtsos2007 Εμφάνιση μηνυμάτων
ολοι φταιμε για τη καταντια αυτων των συνανθρωπων μας...
οι γονεις για την αδυναμια-αδιαφορια
Πριν πολλά χρόνια, είχα ανακατευτεί σαν εθελοντής, σε μονάδα επανένταξης, εξ αιτίας ενός φίλου, παλαιού μέλους της AcroBase, που τυχαία είδα στον δρόμο ... και κατάλαβα.

Οι περισσότεροι γονείς έχουν άγνοια, για το πως θα αντιμετωπίσουν μια σοβαρή κατάσταση και μάλιστα πως θα την προλάβουν στο ξεκίνημα της. Υπάρχει εύκολος τρόπος, να καταλάβεις αν το παιδί σου έχει μπλέξει, απλά θέλει ενημέρωση, που δυστυχώς δεν έχουν.

οι δασκαλοι για την ελλειψη παροχης παδειας
Δεν μπορούν να κάνουν και πολλά.

Την ίδια περίπου εποχή που είχα ασχοληθεί και είχα γνωρίσει παιδιά χρήστες, που έκαναν την προσπάθεια τους, ή είχαν ολοκληρώσει την επανένταξη, μου ήρθε μια ιδέα, επειδή ήταν πολύ δύσκολο να τους βρούμε δουλειά.

Έστειλα τότε γράμματα, σε υπουργούς συζύγους πολιτικών αρχηγών και βουλευτές και μάλιστα' σ αυτούς όλων των κομμάτων, που πίστεψα ότι θα μπορούσαν να ευαισθητοποιηθούν.

Η πρόταση μου ήταν, το Υπουργείο Παιδείας, να προσλάβει μερικά παιδιά, που έχουν πλήρως επανέλθει, για να κάνουν σεμινάριο στα σχολεία και να περιγράψουν την κόλαση που έζησαν. Πίστεψα ότι οι μαθητές, θα άκουγαν πιο σοβαρά νέους ανθρώπους, να τους λένε από πρώτο χέρι, όσα πέρασαν.

Ήμουν αφελής. Πήρα μόνο μία χλιαρή απάντηση, από τα 18 γράμματα που έστειλα.

οι πολιτικοι για την αβασταχτη ελαφροτητα της παρουσιας τους
η εκκλησια γιατι εχασε τον παρηγορητικο της ρολο
Ένοχοι αμφότεροι. Όταν το Υπουργείο Δικαιοσύνης, όλων των Κυβερνήσεων, δίνει πονετική άδεια εξόδου, σε εμπόρους ναρκωτικών, είναι απλά συνυπεύθυνοι. Θα φτάσω στο σημείο να πω, ότι διακινούν τα κόμματα ναρκοδολάρια.

Όσο για την εκκλησία, ας την αφήσουμε στον ύπνο της....
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση