Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #33  
Παλιά 05-08-10, 21:32
dimitrios83 Ο χρήστης dimitrios83 δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-09-18 04:16
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Nelly Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν είναι τυχαίο που σ' αυτό το φόρουμ δε μιλάει κανείς. Το κάνετε να μοιάζει με σαλόνι πλουσίας οικογενείας εποχής, πνιγμένης στην τυπικότητα και στον καθωσπρεπισμό.
Σα σαλόνι λοιπόν, όπου όλοι πρέπει να σκάνε μύτη με κουστουμάκι ή ταγιεράκι, να φιλιούνται σταυρωτά και να κάνουν χειραψία και να μιλούν με το "σεις" και με το "σας". Να το ξέρετε, στερείτε τη ζωντάνια από το χώρο με τις απανωτές διαγραφές/μεταφορές σχολίων. Του στερείτε το ρέοντα χαρακτήρα, το πηγαίο στοιχείο.
Πραγματικά και εγώ έτσι νιώθω όπως ακριβώς το περιγράφεις (δεν το λέω ειρωνικά). Πιστεύω συντελεί και ο μεγάλος μέσος όρος ηλικίας στην άκρο και αναπόφευκτα δημιουργείται τέτοιο κλίμα. Επίσης συμφωνώ πως με τις διαγραφές στερήται η όποια ζωντάνια και το όποιο κέφι μπορεί να προσφέρει κανείς. Άν και δεν μου έχει διαγράψει κανείς όσο είμαι στην άκρο κάποιο μήνυμά μου, εντούτοις μπορώ να φανταστώ πόσο φασιστικό είναι να διαγράφεις τα λεγόμενα κάποιου. Προσωπικά με πειράζει πολύ (και το θεωρώ πολύ υποκριτικό), που είμαι στη θέση να "τρέμω" μήπως φάει διαγραφή το κείμενο μου γράφοντας πχ " ο μαλάκας" ενώ βλέπω να γίνεται δεκτό το "μλκας" ή "μ@λ@κ@ς". Πόσο υποκριτικό ή ηλίθιο μπορεί να είναι αυτό δηλαδη... Δεν ξέρω, μήπως ελέγχονται και τα φόρουμ για "κακές λεξούλες"; Μα είναι δυνατόν; (και να πείς πως είναι κάτι κακό πάει στο διάολο). Άς μπορούσαμε να γράφαμε ελεύθερα και ναι με βρισιές. Στα πιό πολλά φόρουμ (και όχι αναγκαστικά κάφρικα) επιτρέπεται να "βρίζεις" (γιατί να μη το κάνεις άλλωστε; ) και όχι τα παπακια και οι συντμήσεις δεν αλλάζουν το νόημα. (Φυσικά δεν εννοώ να απευθύνεται κάποιος χυδαία. Μεγάλα παιδιά είμαστε ξεχωρίζουμε εύκολα το ένα απο το άλλο).

Αρχική Δημοσίευση από Nelly Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν έχω ΠΟΤΕ ζητήσει να..διωχθεί μέλος.
Για να δείς πόσο λίγη απήχηση στους άρχοντες του φόρουμ έχουμε εμείς τα "απλά" μέλη...Έστειλα τις προάλλες μήνυμα σε αρμόδια άτομα, να διαγραφεί το απόβρασμα ο fosi. Αυτό το σπλινάντερο της κακιάς ώρας, αυτή η χλαπάτσα της καταστραφής, έφτασε η ώρα να πάει για ban-άκι.

Αρχική Δημοσίευση από Nelly Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν μπω στους βίους αγίων και πω "είστε βλάκες που πιστεύετε στα θαύματα"
Το έχεις κάνει και το ξέρεις. Όχι με την αυτολεξή παραπάνω πρόταση βέβαια αλλα με παραπλήσιες και "περίτεχνες" φρασούλες. Κάποια άτομα έχουν έντονη θρησκευτική πεποίθηση και εσύ προσπαθείς (γιατί εγώ προσπάθεια διακρίνω) να τους χλευάσεις και όχι να κάνεις διάλογο. Πίστεψέ με δεν αναφέρομαι στην αφενταδομουτσουνάδα μου έτσι; Ειλικρινά σου μιλάω, δεν μασάω απο κάτι τέτοια. Μιλάω για άλλους χρήστες που κατα καιρούς έχω δεί ανάλογα πόστ.

Εγώ πχ απεχθάνομαι την ποίηση. Ποτέ δεν μπήκα να σου κάνω "αστειάκια" περί των στίχων σου. Θεωρώ αδιανόητο εν έτη 2010 κάποιος να παρακολουθεί ασπρόμαυρο κινηματογράφο! Αδιανόητο. Αλλά έχω το γνώθις εαυτόν πως ο μοναδικός που δεν είναι ικανός να κρίνει (είτε λέγεται τέχνη είτε ο,τιδήποτε) είναι η αφεντιά μου. Παρόλα αυτά (για να σου δείξω πως "πιάνω" τα λεγόμενά σου) είμαι βέβαιος πως άν έκανα αστειάκια πάνω στα θέματά σου, δεν πιστεύω να θύμωνες. Υπάρχουν όμως διαβαθμίσεις στα πειράγματα, καθώς και στα θέματα που ετοιμαζομαστε να κάνουμε πείραγμα. Δεν είναι όλα τα ίδια.


Αρχική Δημοσίευση από Nelly Εμφάνιση μηνυμάτων
Επίσης, οι Φούφουτοι, κάποιες φορές, υπερεκτιμούν την αρμοδιότητά τους και από θέση ισχύος, κόβουν και ράβουν κατά το δοκούν. Διότι, για να είσαι δίκαιος μοντέρ, δεν απαιτείται απλά και μόνο να γνωρίζεις απ' έξω το καταστατικό. Χρειάζεται να έχεις κοινωνική γνώση, γνώση διαχείρισης ανθρώπων και καταστάσεων, σοφία κοινωνική. Να ξέρεις πότε ακριβώς και πού ακριβώς και πώς ακριβώς πρέπει να παρέμβεις.
Πέρα απο την πλάκα, ο μοναδικός mod/admin εδω μέσα (τουλάχιστον στα 2 χρόνια που γράφω στην άκρο) είναι ο Ξένιος. Όπως είπαμε και πρίν, είναι ένα "συντηρητικό φόρουμ και δεν χρειάζονται οι υπόλοιποι μοντς. Όσο είμαι εδώ δεν έχω δεί πραγματικά ούτε μια φορά που να υπήρχε πραγματική ανάγκη επέμβασης ενός moderator. Βέβαια άν ζηλεύω για κάτι τους mods, είναι στη δυνατότητά τους να μπορούν να κάνουν resize τις εικόνες τους, κάτι που εγώ δεν μπορώ να κάνω (και πρήζω την christy να μου τις κανει αυτη resize) :Ρ
Φυσικά μπορεί κανείς να το δεί και απο μια άλλη γωνία, απο ένα άλλο πρίσμα, οτι δηλαδή δεν υπάρχουν καφρίλες και προσβολές (τουλάχιστον όπως σε κάποια άλλα forum) σε κάποια μέλη.


Αρχική Δημοσίευση από Easty Εμφάνιση μηνυμάτων
..όταν ένα θέμα μπερδεύεται με διάφορα σχόλια και σκισίματα και η κουβέντα ξεφεύγει γιατί είμαστε παιδιά με φαντασία, τότε το αρχικό θέμα ξεθωριάζει και χάνεται.
Nα ξαναπώ once more πως είναι ένα φόρουμ σχετικα ήρεμο σε ρυθμούς, και αρκετές φορές με συντηρητικό χαρακτήρα που καμια φορά φαίνεται έντονα σε κάποια κείμενα. Πάντα μα πάντα είναι λογικό σε μια συζήτηση να βγείς off topic που λέμε.. Εγώ πχ άνοιξα θέμα για ένα συγκρότημά μου. Το θέμα ήταν συγκεκριμένα για ένα τους δίσκο, όπως όμως παρατήρησες, ξέφυγε εύκολα και πήγε αλλού (δηλαδή σε προτάσεις παλαιοτέρων τραγουδιών κτλ κτλ). Ήταν πολύ αναμενόμενο σε ενδεχόμενη απάντηση. Φυσικά αυτό κάθε άλλο παρά δυσανασχέτιση μου προκάλεσε. Θα με πείραζε όμως κάποιος να μου "έκοβε" το θέμα μου και να άνοιγε με δική του πρωτοβουλία ένα ξεχωριστό. Να πώ πως είμασταν ένα φόρουμ που ασχολουμασταν αποκλειστικά με μουσική οκ το καταλαβαίνω. Αλλά όχι τώρα που γενικά δεν υπάρχει κινηση. (ένα παράδειγμά έδωσα δεν μου πείραξε κανείς το θέμα).

Βέβαια μιας και ήρθε στην επιφάνεια αυτό το θέμα, θα ήθελα να πώ πως εμένα με ενοχλούν αυτά τα "ευχαριστώ" κάτω απο κάθε πόστ. Δεν με πειράζουν σε όντως χρήσιμα πόστ (όπως εκλαμβάνει κάποιος την έννοια "usefull"), αλλά στο γεγονός πως σε θέματα που αρχίζει και δημιουργείται flame, σε θέματα που κυριαρχεί ο διάλογος και ο αντίλογος, πετάει ο άλλος μια παπαριά και απο κάτω έχει δεχτεί 3-4 "ευχαριστώ" απο άλλους χρήστες, χωρίς να έχουν οι ίδιοι τα κότσια να γράψουν γιατί υποστήρίζουν τον τάδε χρήστη, απλά αρκούνται να πατήσουν το κουμπάκι του "ευχαριστώ". Ζητώ συγνώμη άν έχω κάνει κάτι παρόμοιο. Προσωπικά προσπαθώ να μοιράζω τα "ευχαριστώ" μου σε post που μου ήταν όντως "usefull" και όχι επειδή χάρηκα όταν κάποιος χρήστης, τάπωσε κάποιον άλλον.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitrios83 : 06-08-10 στις 00:02
Απάντηση με παράθεση