Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 25-09-08, 21:29
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Τα μεγαλύτερα παιδιά έχουν και μεγαλύτερες ανάγκες

Τα παιδιά στην ηλικία των 6-8 ετών, όταν πάνε στις πρώτες τάξεις του δημοτικού, αρχίζουν να συνειδητοποιούν τα όριά τους, να αντιλαμβάνονται τις περιορισμένες τους ικανότητες και να αμφισβητούν τον εαυτό τους. Συχνά κρίνουν τον εαυτό τους και τους άλλους απόλυτα: όλα είναι άσπρο ή μαύρο, χωρίς δικαιολογίες και ελαφρυντικά. Και επειδή βάζουν υψηλά κριτήρια για τον εαυτό τους, προσμένοντας την... τελειότητα, απογοητεύονται.

• Ίσως έχετε βάλει πολύ υψηλά τον πήχη. Καμιά φορά οι γονείς, ενώ ενθαρρύνουν τα παιδιά τους να κάνουν διαρκώς καινούρια πράγματα, ύστερα κρίνουν τις επιδόσεις τους και τα απογοητεύουν. Μην έχετε υπερβολικές απαιτήσεις και μην ξεχνάτε ότι τα παιδιά απλώς μαθαίνουν στην ηλικία αυτή.
• Δείξτε με κάθε τρόπο ότι το καταλαβαίνετε. Πείτε στο παιδί: «Νομίζω ότι είσαι πολύ σκληρός με τον εαυτό σου. Γιατί το κάνεις;». Ακούστε προσεχτικά όσα έχει να σας πει χωρίς να το διακόπτετε ή να διαφωνείτε μαζί του. Στο τέλος πείτε του ότι και εσείς κάποιες φορές έχετε νιώσει παρόμοια για τον εαυτό σας και ότι θέλετε απλώς να προσπαθεί, όχι να είναι τέλειο. Εξάλλου, κανείς δεν είναι!
• Ερευνήστε τη ρίζα του κακού. Αν το παιδί σας λέει «είμαι βλάκας» ίσως δεν το πιστεύει, αλλά η αυτολύπηση είναι ένας καλός τρόπος για να αποκτήσει το ενδιαφέρον σας. Αν σιγουρευτείτε ότι συμβαίνει κάτι τέτοιο, πρέπει να το ενθαρρύνετε να σας ρωτάει ευθέως τι θέλει από σας.
• Μην υποτιμάτε τη συναισθηματική νοημοσύνη. Είναι πια γεγονός πως όσα παιδιά έχουν ευτυχισμένες σχέσεις με τους γονείς τους και τους συνομηλίκους τους και απολαμβάνουν τη ζωή, παίρνουν πολύ καλύτερους βαθμούς ακόμα και από τους συμμαθητές τους με το υψηλότερο IQ στην τάξη! Στην εποχή μας δηλαδή είναι πια γεγονός πως τα συναισθήματα έχουν το πάνω χέρι στη ζωή και πως το ταλέντο, η τύχη και η νοημοσύνη δεν φτάνουν για να καθορίσουν την πρόοδο του παιδιού μας ή να το στέψουν νικητή!

Της Κατερίνας Παπαγεωργίου

myworldwoman.gr
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση