Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2796  
Παλιά 26-02-17, 00:54
Το avatar του χρήστη Oasis
Oasis Ο χρήστης Oasis δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 22-03-24 23:59
Φύλο: Γυναίκα


Καλημέρα !
Σήμερα Κυριακή 26 Φεβρουαρίου 2017
Ανατολή Ηλίου: 07:03, Δύση Ηλίου: 18:14, Διάρκεια Ημέρας: 11 Ώρες και 11 λεπτά

Εορτάζουν: Φωτεινή , Κυριακή της Τυρινής

Ιστορικά γεγονότα της ημέρας : από το αρχείο της acrobase
27-2-1913

Ο Ελληνικός Στρατός (III Μεραρχία) απελευθερώνει την Πρεμετή στη Βόρεια 'Ηπειρο.
27-2-1943
Τμήμα Ελλήνων ανταρτών του ΕΣΑΠ (Ελληνικός Στρατός Απελευθερωτικής Προσπάθειας) εξουδετερώνει τη γερμανική φρουρά των μεταλλείων Τσαγκλή Φαρσάλων και καταστρέφει τα μηχανήματα που υπάρχουν σ' αυτά.
27-2-1943
Πέθανε ο Εθνικός Ποιητής Κωστής Παλαμάς. Την επομένη έγινε η κηδεία του, που με την αυθόρμητη συμμετοχή χιλιάδων Αθηναίων μετατράπηκε σε μεγαλειώδη εκδήλωση Εθνικής Αντίστασης. Ο άλλος Εθνικός Ποιητής Άγγελος Σικελιανός απάγγειλε το γνωστό ποίημα του: «Ηχήστε οι Σάλπιγγες .......... οι σημαίες οι φοβερές στης Λευτεριάς ξεδιπλωθείτε τον αέρα» και το πλήθος αγνοώντας την παρουσία των κατοχικών στρατευμάτων, έψαλε τον Εθνικό Ύμνο.

Είπαν :



Το ποίημα της ημέρας :
Ανθρωπάκια του σωλήνα Ν.Γκάτσος
Είμαι μια στάμνα ραγισμένη
έν’ ακυβέρνητο καράβι
που χρόνια τώρα περιμένει
τη μοίρα του να καταλάβει.
Είδα καπνούς θριάμβους ήττες
και το γυμνό σπαθί του μπόγια,
είδα κι άλλόκοτους προφήτες
με κούφια χρυσωμένα λόγια.
Aδιάφορα περνάν της γης τα τρένα
κανένα δε σταμάτησε για μένα.
Μα εγώ με τα παιδιά μαζί του δρόμου
Ανάστασή έχω κάνει τ’ όνειρό μου
και μέσ’ από βροχή κι ανεμοζάλη
το φως μου ακολουθώ κι όπου με βγάλει.
Τις νύχτες μελετάν οι γλάροι
των άστρων τις γεωμετρίες
κι εγώ με πήλινο λυχνάρι
για πεθαμένες ψάχνω Τροίες.
Αχ ανθρωπάκια του σωλήνα
ποτέ δεν βγήκατε ταξίδι
εκεί που ζούσε η Μπουμπουλίνα,
Ύδρα, Ψαρά και Γαλαξείδι.
Aδιάφορα περνάν της γης τα τρένα
κανένα δε σταμάτησε για μένα.
Μα εγώ με τα παιδιά μαζί του δρόμου
Ανάστασή έχω κάνει τ’ όνειρό μου
και μέσ’ από βροχή κι ανεμοζάλη
το φως μου ακολουθώ κι όπου με βγάλει.

Επίκαιρα / Χρήσιμα :
Πώς θα λειτουργήσουν τα καταστήματα την Καθαρά Δευτέρα




Κανονικά θα λειτουργήσουν οι λαϊκές αγορές την Καθαρά Δευτέρα, όπως ενημερώνει η Πανελλαδική Ομοσπονδία Συλλόγων Παραγωγών Αγροτικών Προϊόντων Λαϊκών Αγορών.
Επίσης, τα καταστήματα της Αγοράς του Καταναλωτή, στον Οργανισμό Κεντρικών Αγορών και Αλιείας, στου Ρέντη, θα λειτουργήσουν από τις 8 το πρωί της Κυριακής, 26 Φεβρουαρίου, συνεχόμενα μέχρι την Καθαρά Δευτέρα, 27 Φεβρουαρίου, στις 2 μετά το μεσημέρι.Εξάλλου, παραδοσιακά και η Βαρβάκειος Αγορά, στο κέντρο της Αθήνας, ανοίγει από τις 10 το βράδυ της Κυριακής και θα παραμένει σε λειτουργία μέχρι τη μία μετά το μεσημέρι της Καθαράς Δευτέρας, ενώ και τα αρτοποιεία θα είναι ανοιχτά από το πρωί για την πώληση λαγάνας.

Η πολιτιστική είδηση της ημέρας :
Ο Δήμος Αθηναίων μετατρέπει τα ΚΑΦΑΟ σε έργα τέχνης

Τι σχέση έχει όμως ένα άχαρο ή μουτζουρωμένο ΚΑΦΑΟ με την τέχνη; Μπορεί να μετατραπεί σε καμβά ζωγραφικής; Μπορούν τα πεζοδρόμια να γίνουν
υπαίθρια ατελιέ;



Ο δήμος Αθηναίων έχει απευθύνει ανοιχτή πρόσκληση σε καλλιτέχνες να παρέμβουν δημιουργικά σε 26 ΚΑΦΑΟ που βρίσκονται στην περιοχή του Εμπορικού Τριγώνου της Αθήνας, που περικλείεται από τις οδούς Αθηνάς, Πραξιτέλους, Λέκκα, Περικλέους, Αθηναΐδος, Αγίας Ειρήνης και Αθηνάς , καταθέτοντας την έμπνευσή τους μέχρι σήμερα στην ηλεκτρονική διεύθυνση athens.trigono@gmail.com



Εξαμελής καλλιτεχνική επιτροπή του δήμου Αθηναίων θα ανακοινώσει την απόφασή της την Παρασκευή 3 Μαρτίου 2017. Η τελική απόφαση μπορεί να περιλαμβάνει μία ή και περισσότερες από τις προτάσεις που θα κατατεθούν.



Αποκλειστικός δωρητής είναι το Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος.

Η παράξενη είδηση της ημέρας : Οι ασυνήθιστες κάλτσες προδίδουν... ευφυΐα . Οι «τρελές» κάλτσες μάς δείχνουν πιο έξυπνους και επιτυχημένους. Η συμμόρφωση με τα κοινώς παραδεκτά είναι, για πολλούς από εμάς, ο τρόπος που ζούμε τη ζωή μας. Το ίδιο ισχύει και για τα ενδύματα που χρησιμοποιούμε, όπως είναι οι κάλτσες που φοράμε.



Απάντηση προσπαθεί να δώσει μελέτη ερευνητών στο Πανεπιστήμιο Χάρβαρντ, η οποία, πρόσφατα, δημοσιεύθηκε στο Journal of Consumer Research.«Πιστεύουμε ότι, υπό ορισμένες προϋποθέσεις, οι αντισυμβατικές συμπεριφορές μπορεί να είναι πιο ευεργετικές σε κάποιον από το να προσπαθεί, απλώς, να ταιριάξει με τα κοινώς παραδεκτά», γράφουν οι πανεπιστημιακοί ερευνητές.

Η γελοιογραφία της ημέρας:
από τον ΚΥΡ



Η μαγειρική πρόταση της ημέρας:


Ταραμοσαλάτα με λευκό ταραμά




μια μελωδία, ένα τραγούδι




Καλημέρα !

Απάντηση με παράθεση
The Following 3 Users Say Thank You to Oasis For This Useful Post:
Easty (26-02-17), Naias (26-02-17), pazo (26-02-17)