Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 20-07-06, 13:50
palsar Ο χρήστης palsar δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-02-19 14:08
Φύλο: Άντρας
Η πρώτη μου επαφή με υπολογιστή ήταν το 1987, στο σπίτι ενός φίλου. Ήταν ένας amstrad 6128 με πράσινη οθόνη. Πραγματική αποκάλυψη , ακόμα θυμάμαι το πώς δεν μπορούσα να καταλάβω πώς δουλεύει , πληκτρολογούσες κάτι και παιχνίδια εμφανίζονταν ώς δια μαγείας στην οθόνη. Δεν πήγαινε το μυαλό μου βέβαια σε software, δισκέτες και τα λοιπά.

Μετά απο εκείνη τη μέρα βέβαια το πρόβλημα που δημιουργήθηκε στον πατέρα μου ήταν τεράστιο. Δεν πέρναγε στιγμή, λεπτό που να μην του ζητήσω και εγώ να μου πάρει έναν υπολογιστή. Το κόστος βέβαια δεν ηταν καθόλου μικρό , θυμάμαι ο πράσινος 6128 κόστιζε 80 χιλιάδες δραχμές ενώ ο έγχρωμος έφτανε τις 120, πολλά χρήματα για τότε. Η επιθυμία μου εκπληρώθηκε ένα χρόνο αργότερα με την απόκτηση του δικού μου 6128 που σημανε και την ενασχόληση μου με τους υπολογιστές. Επειδή βέβαια ο πατέρας μου διέβλεπε την προοπτική αποκλειστικής χρήσης του 6128 σαν παιχνιδομηχανή (παιδάκι ημουν, τι περίμενε ! ) με έγραψε και σε μια σχολή για εκμάθηση της BASIC μαθαίνοντας έτσι τα πρώτα στοιχεία προγραμματισμού.

Το πρώτο μόντεμ ηταν ένα maxan 2400 το οποίο μάλιστα χρησιμοποίησα για πολλά χρόνια και με το οποίο φυσικά συνδέθηκα για πρώτη φορά στην acrobase. Να ομολογήσω βέβαια οτι αρχικά μου φαινόσασταν πολύ περίεργοι τύποι ! Αργότερα απογοητεύτηκα όταν προσπάθησα σε περιβάλλον win 3.1 να χρησιμοποιήσω το maxan για σύνδεση στο ιντερνετ με το trumpet tcp/ip.
Απάντηση με παράθεση