Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #25  
Παλιά 05-04-09, 14:32
georgia papa Ο χρήστης georgia papa δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 25-04-09 18:51
Αρχική Δημοσίευση από Stanley Εμφάνιση μηνυμάτων
Στα 27 δεν ξέρω πολλούς που να έχουν μυελοδυσπλαστικό σύνδρομο. Είναι σχεδόν σίγουρο οτι μιλάμε για τοξική επίδραση κάποιου φαρμάκου, πράγμα αρκετά συνηθισμένο. Αντίθετα, η διάγνωση του μυελοδυσπλαστικού είναι πολύ πιο συχνή στα 70.

Ο καρυότυπος είναι μια φωτογραφία του γενετικού υλικού. Διαταραχές του γενετικού υλικού είναι συμβατές με νεοπλαστικές αλλοιώσεις όπως πχ λευχαιμίες, μυέλωμα, μυελουπερπλαστικά σύνδρομα ή μυελοδυσπλαστικό σύνδρομο. ΟΜΩΣ, πιθανότατα ΔΕΝ έχεις τίποτα απ'όλα αυτά.

Για να πω την πικρή αλήθεια, θεωρώ οτι ο καρυότυπος σε άτομο 27 ετών που είχε παροδική ουδετεροπενία με πιθανή τοξική αιτιολογία είναι μάλλον υπερβολή (να σημειωθεί οτι κοστίζει και ακριβά...). Επειδή δεν γνωρίζω το πλήρες ιστορικό σου και επειδή δεν είμαι α
ιματολόγος δεν θέλω να μπω σε περισσότερες λεπτομέρειες. Νομίζω οτι αφού ο γιατρός σου το σύστησε, καλό θα ήταν να το κάνεις, αλλά δεν πρέπει να ανησυχείς.

Δε μου απάντησες γιατί μπήκες στο νοσοκομείο...

Φιλικά,
Π.

Υ.Γ. Τα κεφαλαία κουράζουν.


Τα χριστουγεννα πηγα στο νοσοκομειο γιατι πονουσε το ποδι μου και οι γιατροι διεγνωσαν τενοντιτιδα και μου χορηγηθηκε Αrcoxia 90mg και Musco - Ril 4mg ....
Μετα απο ενα μηνα και αφου ειχε περασει ο πονος στο αριστερο ποδι αρχισε να με ποναει το δεξι , να σημειωσω οτι τα χαπια τα πηρα μονο για 4 μερες το Arcoxia μια φορα την ημερα, το μεσημερι, και το Musco - Ril 3 φορες την ημερα...
Ειμαι νοσηλευτρια και ενας γιατρος στην κλινικη που δουλευω μου συνεστησε να ξανα παρω τα χαπια που επερνα για κανα 2 μερες και οτι η τενοντιτιδα ειναι κατι που ενοχλει για κανα μηνα...
Ακολουθησα την συμβουλη του και πηρα τα χαπια για μια μονο μερα γιατι μετα αρχισε να ποναει το στομαχι μου και τα σταματησα ...
Δεν περασε ενα 24ωρο και ενοιωθα πολυ εξουθενωμενη και ημουν κυριολεκτικα ασπρη στο προσωπο, σαν να μην κυκλοφορουσε αιμα μεσα μου.. Στην αρχη δεν εδωσα σημασια, ειπα οτι κουραστικα πολυ στην δουλεια αλλα μετα αρχισα να χανω τις δυναμεις μου σε βαθμο να μην μπορω να κανω ενα βημα, προφανως επειδη ειχαν πεσει τα λευκα μου, ωστοσο ο πονος στο στομαχι ηταν ανυποχωρητος και πολυ εντονος για 2 μερες περιπου αλλα οχι συνεχης. Ετσι αποφασισα να παω στο εφημερευων νοσοκομειο αλλα για τον πονο στο στομαχι περισσοτερο. Μου εκαναν μια γενικη αιματος και τα λευκα μου ηταν 1.700, τους ειπα για τα αντιφλεγμονωδη, αλλα επεμεναν να γινει εισαγωγη... Την επομενη μερα τα λευκα μου επεσαν στα 1.500, μου εδιναν μονο αντιβιωση.. Την μεθεπομενη αρχισαν να ανεβαινουν 2.300 μεχρι που εφτασα πριν απο ενα μηνα στα 3.400.. Μου δοθηκε τωρα παραπεμπτικο για νεα εξεταση αλλα επειδη ειμαι συναχωμενη δεν μπορω να την κανω για να σας πω σε τι επιπεδο ειναι τωρα... Πριν απο δυο μηνες εκανα και την βιοψια και το μυελογραμμα, των οποιων τα αποτελεσματα σας τα ειπα...
Οσο για τον καρυοτυπο η γιατρος μου μου το συνεστησε περισσοτερο επειδη ειμαι 27 χρονων, αλλα και λογω επαγγελματος και αναφερθηκε σε καποιες ανωμαλιες του DNA
Το γεγονος ομως οτι ο οργανισμος μου ανταποκρινεται δεν ειναι θετικο?
Για παραδειγμα ημουν συναχωμενη με πυρετο, μεχρι 38 το μεγιστο, και περασε μεσα σε 2μερες χωρις καμια αντιβιωση ή αλλο χαπι, παραμονο Depon το οποιο το πηρα 2 φορες την ημερα για 2 μερες και μονο οταν ανεβασα πυρετο....
Επισης θα ηθελα να σας ρωτησω , λογω των αντιφλεγμονωδων μπορει το μυελογραμμα να δειξει μυελοδυσπλαστικο συνδρομο και να ειναι κατι παροδικο? Να σας πω επισης οτι το αποτελεσμα λεει για ηπια ή ελαττωμενη ή μικρου βαθμου δυσπλασια ή δυσπλαστικες αλλοιωσεις αναλογα καθε φορα σε τι αναφερεται

Ευχαριστω για την ανταποκριση ...

Υ.Γ. Συγνωμη για τα κεφαλαια
και ελπιζω να μην σας κουραζω, ειμαι μεσα σε γιατρους τουλαχιστον 8 ωρες την ημερα λογω επαγγελματος , αλλα δεν θελουν να μπουν στην διαδικασια να μου απαντησουν οχι για κανενα αλλο λογο για να μην με στεναχωρεσουν...
Απάντηση με παράθεση