Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #13  
Παλιά 01-10-07, 13:09
koskol Ο χρήστης koskol δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 25-11-07 23:42
Τα χριστούγεννα του '85 μετά από πολύ παρακαλετό, έπεισα τους γονείς μου να μου πάρουν τον Commodore 64 από το Microstore στην Νέα Σμύρνη. Μάζι μια πράσινη οθόνη Philips, και το κλασσικό κασετοφωνάκι της commodore! Δεν φημίζομαι για την δυνατή μου μνήμη, αλλά η εικόνα όταν άνοιξα πρώτη φορά τον C64 και αντίκρυσα το "64Κ Ready" είναι ανεξίτηλη στο μυαλό μου και στη καρδιά μου.

To 1988 τον πούλησα και πήρα έναν μεταχειρισμένο Amstrad 6128 με έγχρωμη οθόνη, δυστυχώς οικονομικά μου ήταν δύσκολο να πάρω την πολυπόθητη Amiga 500 (τα παρακαλετά δεν έπιαναν και το χαρτζηλίκι δεν έφτανε). Τέλοςπάντων. Η μετάβαση από την κασσέτα στη δισκέττα των 3" ήταν αποκάλυψη, και το CP/M μου είχε προκαλέσει μεγάλο ενδιαφέρον. Κάποια στιγμή αγόρασα και ένα modem στα 300bps(?), ένα μαύρο κουτί, δεν θυμάμαι το όνομα, μάλλον ήταν ελληνικής κατασκευής ή συναρμολόγησης (Crypto?) και μπήκα για πρώτη φορά σε BBS (είχε ελληνικό όνομα, Αριάδνη ή κάτι τέτοιο).

Το '89 τον αντάλλαξα με έναν Amstrad 1512 με δύο 51/4 floppies και έγχρωμη οθόνη σε ένα κατάστημα στην Λεωφ. Αλεξάνδρας (στη Μαυρομιχάλη νομίζω) που έκανε ανταλλαγές μεταχειρισμένων. Για modem, είχα ένα εσωτερικό Hyundai στα 1200bps με ελληνικό manual το οποίο το έχω ακόμα. Μετά κάπου το 90-91, πάλι από το κατάστημα στη Μαυρομιχάλη με ανταλλαγή πήρα έναν φορητό Amstrad PPC640 με ενσωματωμένο modem (τον έχω ακόμη!). Στη συνέχεια τα γνωστά pentiumοειδή μέχρι σήμερα...
Απάντηση με παράθεση