Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 26-04-09, 22:03
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Θυμαμαι μια ιστορια του Ηροδοτου που ελεγε οτι ενας βασιλιας για να δει ποιος λαος εφηυρε τη γλωσσα, εβαλε δυο μωρα απομονωμενα για να δει ποιο θα μιλησει πρωτο

Ειναι ενδιαφερουσες θεωριες, αλλα δεν ξερω αν μπορουν να σταθουν στις πολυετείς μελέτες της ακαδημαικης κοινοτητας. Τις θεωριες βεβαια δεν ειναι σωστο να τις θεωρουμε και αποδειξεις επειδη ειναι λογικοφανεις. Ας πουμε οτι η Ινδοευρωπαικη θεωρια αποκαλειται ετσι επειδη δεν εχει αποδειχθει ακομα, αν και υποστηριζεται (αλλα και καταρριπτεται) απο παρατηρησεις και ευρηματα.

Ομως το να φτιαξει η ανακαλυψει κανεις μια εναλλακτικη θεωρια που δινει αλλη εξηγηση, δε σημαινει οτι αυτοματα κατερριψε την προϋπάρχουσα και βρηκε την αληθεια. Η κυριοτερη ισχυ που εχουν οι θεωριες αυτες ειναι οτι φουσκωνουν την υπερηφάνια μας, και αντι να σκεφτουμε 2 φορες σκεφτομαστε μονο μια η και καθολου, για να τη δεχτουμε

Ας πουμε γραφει
Η ελληνική γλώσσα το ονόμασε άλφα εκ των άρ-ω, αρ-αρ-ίσκω, αρ-χίζω
Ενδιαφέρουσα παρατηρηση, αλλά ποιος το λέει, και που; Το λέει κάποιος αρχαίος ή είναι θεωρία του συγγραφεα; Αν το λέει κάποια αρχαία πηγή γιατί οι γλωσσολόγοι και ιστορικοί υποθέτουν οτι βγαίνει απο το Άλεφ; Και αν ειναι θεωρία γιατι το παρουσιάζει ως γεγονός χωρις να το εξηγησει και να γραψει ενα "ειναι πιθανον οτι..." ή "υποθέτω οτι...";

Επισης, γιατι οι υποστηρικτες αυτης της φιλολογιας θελουν οσους διαφωνουν μαζι τους να τους λενε (υποτιμητικά) "-λάτρεις" και φτιαχνουν αυτα τα αστεια παραγωγα; Επειδη ειχα και έχω καποιο ενδιαφέρον για τις ομοιοτητες ελληνικων-λατινικων-γερμανικων ειμαι "Ινδοευρωπαιο-λάτρης";

Μου θυμίζουν τις ορολογίες των μαρξιστων ("τα προτσες της πλουραλιστικης ιντελλιγκέντσιας ωθούν τη λούμπεν νομενκλατούρα σε αταξικές στρουχτούρες")
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 26-04-09 στις 23:00
Απάντηση με παράθεση