Θέμα: Ποιο Router;
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 29-12-08, 12:57
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 20:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Qluser Εμφάνιση μηνυμάτων
Χρησιμοποιώ Vigor από το 2001 περίπου. Εχουν μερικά bugs εδώ κι εκεί (και τι δεν έχει άλλωστε) αλλά τίποτα σοβαρό, και πολλά χρήσιμα features. Να σημειώσω μόνο οτι η εμπειρία μου είναι σε μοντέλα της σειράς 2600/2800 (βασισμένα σε κάποιο απροσδιόριστο BSD απ'ότι μπορώ να καταλάβω) και δεν έχω εξετάσει πολύ τα νεότερα 2820 (Linux σε Infineon Danube). Το βασικό μειονέκτημά τους είναι ότι είναι κάπως τσουχτερά σε σύγκριση με τον ανταγωνισμό.
Το δικό μου είναι της σειράς 2700, και το management interface δείχνει ίδιο με τα άλλα.

Αρχική Δημοσίευση από Qluser Εμφάνιση μηνυμάτων
Επίσης πρόσφατα δοκίμασα και είχα πολύ καλές εντυπώσεις από ένα Buffalo WBMR-G125, το οποίο είναι και σημαντικά πιο οικονομικό.
Παλιά είχα ένα WHR-G54S που είναι πολύ όμορφη συσκευή (αλλά απλό router, χωρίς ενσωματωμένο modem). Το modem του ήταν απλό ADSL και ζοριζόταν να κρατήσει τη γραμμή εδώ πάνω στα βουνά, οπότε το άλλαξα με το Vigor. Τώρα το χρησιμοποιώ για access point (και στην αρχή για DHCP server). Είναι πιο καλό access point από router.


Αρχική Δημοσίευση από Qluser Εμφάνιση μηνυμάτων
Εδώ θα διαφωνήσω όμως. Αυτά τα φίλτρα δεν δουλεύουν και δεν πρέπει να χρησιμοποιούνται σαν υποκατάστατα της επιτήρησης απο τους γονείς.
Δεν είναι κάτι που έχω δοκιμάσει ποτέ (ούτε κάτι που εγκρίνω, προσωπικά). Αλλά πολύς κόσμος το θεωρεί επιχείρημα υπέρ, οπότε το ανέφερα. Το ζήτημα της επιτήρησης είναι μεγάλη (και πονεμένη) συζήτηση, αλλά εκτός θέματος.

Αρχική Δημοσίευση από Qluser Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι Vigor πάντως έχουν μια λειτουργία που είναι όντως χρήσιμη για τέτοιες καταστάσεις: περιορισμός της πρόσβασης για συγκεκριμένους υπολογιστές βάσει ωραρίου.
Το δικό μου έχει επίσης περιορισμό bandwidth ανά port, αλλά νομίζω ότι αυτό το είχαν όλα εδώ και χρόνια.

Επίσης έχει την εξαιρετικά χρήσιμη δυνατότητα να γίνεται access point για μέχρι τέσσερα WiFi δίκτυα με διαφορετικές ρυθμίσεις. Έχω ένα με WPA2 για εσωτερική χρήση (κυρίως για καλεσμένους, κινητά, PDA, και τα άπαντα της Apple που φέρνει στο σπίτι ο αδερφός μου) κι ένα χωρίς κρυπτογραφία. Αυτό το τελευταίο έχει αρκετό περιορισμό bandwidth και τα cilents μπορούν να δουν μόνο το internet, όχι το τοπικό LAN ή άλλα WiFi clients.


Αρχική Δημοσίευση από Qluser Εμφάνιση μηνυμάτων
Με την ευκαιρία, λόγω αναβάθμισης γραμμής ψάχνω κι εγώ αυτή την εποχή για router. Τα χαρακτηρηστικά που με ενδιαφέρουν είναι:
  1. ADSL2+
  2. IPv6
  3. καλό firewall
  4. QoS
  5. WiFi
Θέλω πάρα πολύ να ξαναασχοληθώ με IPv6 τώρα που έχω λίγο παραπάνω χρόνο, αλλά φοβάμαι ότι εδώ στο Ελλάντα οι περισσότεροι ISPs δεν έχουν ιδέα και πιθανώς να το κόβουν (πχ η Vivodi κόβει/έκοβε τα ESP και AH και μας ανάγκασε να γυρίσουμε από IPSec σε OpenVPN).

Αν βρεις κάτι πες μου. Αλλά φοβάμαι ότι το πιο εφικτό (ειδικά για Ελλάδα) είναι τουνελάκι. Άλλωστε ακόμα κι αν οι provider το αφήνουν να περάσει, σιγά μη σου κάνουν και route. Σιγά μη μπορέσω να το εξηγήσω αυτό σε οποιονδήποτε tech support που το πρώτο που θα με ρωτήσει είναι «τι λαμπάκια είναι αναμμένα στο router σας»). *αναστεναγμός*
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση