Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 06-08-10, 18:12
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 11:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από μαρια ψαθα Εμφάνιση μηνυμάτων
.....
Χρόνια Πολλά λοιπόν , να ζήσουμε να σε θυμόμαστε , να μας καθοδηγεί

το φώς της ψυχούλας σου .......
Μόλις έλαβα εκ παραδρομής το ακόλουθο γράμμα και νομίζω ότι πρέπει να το παραδώσω στην πραγματική παραλήπτρια. Συγγνώμη που αθελά μου είχα την αδιακρισία να το διαβάσω....δεν θα επαναληφθεί. Με εκτίμηση. Τέρτιος.



"Αγαπημένη μου εγγονούλα,

πήρα τις ευχές σου , αν και εδώ που είμαι για να είμαι ειλικρινής δεν τις χρειάζομαι τόσο, αφού εδώ ο χρόνος δεν μετράει, εδώ όπου όλα είναι αιώνια φωτισμένα με το δικό Του θαβώρειο φώς. Αντεύχομαι λοιπόν Χρόνια Πολλά σε σένα, να με θυμάσαι όσο γίνεται περισσότερο, όχι μόνο σαν μορφή,

αλλά πιότερο σαν ιδέα,
σαν παράδειγμα που σούδωσα,
σάν αγάπη που σε αγκάλιασα,
σαν γέλιο που μοιράστηκα μαζί σου,
σαν τρυφερότητα που σέ έμαθα,
σάν γνώση πού σού φύτευσα , σπόρο - σπόρο στο μυαλουδάκι σου απο μικρή.

Και να θυμάσαι και όσους άλλους πρίν από μένα αλλά και μετά από εμένα δίνουν με την παρουσία τους μαρτυρία και απόδειξη , ότι ο Θεός δεν έπαψε να αγαπά τους ανθρώπους , αφού κάθε τόσο στέλνει και μερικούς σαν κι εμάς ανάμεσά τους.

Και να θυμάσαι επίσης, ότι ο χρόνος είναι πολύ μικρός για να μας χωρίσει αλλά και τρόπος με τον οποίο βιώνουμε τη δημιουργία Του τώρα είναι διαφορετικός: Εσύ εκεί, στο λιοπύρι της καθημερινότητας , της αγωνίας, της θλίψης, των εγωϊσμών και της βαρβαρότητας, της πνευματικής πενίας και της ατέλειωτης μέριμνας για μια στιγμή ευτυχίας. Και εγώ εδώ, στη δροσιά της δικής Του παρουσίας, στη θαλπωρή της δικής Του αιώνιας αγάπης και συγχώρεσης, δικαιωμένος για όσα κατάφερα στον αγώνα της ζωής, συγχωρεμένος για όσα υψηλά δεν τα κατάφερα....αλλά τα άφησα παρακαταθήκη να τα προχωρήσεις εσύ , ένα βήμα πιο πάνω, ένα βήμα περισσότερο κοντά στο στόχο...μέχρι να γίνει ο κόσμος μας καλύτερος, πραγματική βασιλεία του σήμερα "εν τω όρει Μεταμορφωμένου" Σωτήρα.

Καλή σου δύναμη αγαπημένη μου εγγονούλα. Και να είσαι σίγουρη, εγω τις υποσχεσεις μου τις κρατώ, και είμαι , πάντα θα είμαι , εκεί που σου είπα. Δίπλα σου.

Και σου εύχομαι καλή αντάμωση, εκεί , στην κορυφή του Θαβώρ, την ώρα της λάμψης της Δικαιοσύνης Του, όταν ο Ηλιος θα γέρνει με τις ακτίνες του ταπεινά μπροστά στο Θρόνο Του.....

Με αγάπη
Ο παπούς σου"
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tertios : 07-08-10 στις 00:24
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην tertios για αυτό το μήνυμα:
μαρια ψαθα (22-02-12)