Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #144  
Παλιά 14-11-08, 13:58
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Σήμερα 10:04
Φύλο: Άντρας
Μια μικρή βόλτα, από τη Πλάκα μέχρι τη Χ.Τρικούπη:


Φανάρι πεζών, πράσινο. Ασθενοφόρο του ΕΚΑΒ πλησιάζει τη διάβαση, τσιρίζοντας εκκωφαντικά. Οι πεζοί, ακάθεκτοι, περνάν τη διάβαση κλείνοντάς του το δρόμο, αδιαφορώντας γιά την ανθρώπινη ψυχή που πιθανόν να αργοπεθαίνει εκείνη τη στιγμή. Το ασθενοφόρο, αναβοσβήνει με μανία τους προβολείς του. Μόνο δυο-τρεις μείναμε καρφωμένοι στη θέση μας, μέχρι ν' ανάψει το επόμενο φανάρι... Ίσως ήσαν κι αυτοί, συνάδελφοι συνταξιούχοι (=αργόσχολοι). Συμπέρασμα: είμαστε ακοινώνητοι - αδιάφοροι - αδικαιολόγητοι. Η κοινωνική μας συμπεριφορά είναι η ίδια, είτε οδηγούμε αυτοκίνητο, είτε πάμε με τα ...πόδια. Ο κόσμος μας περιορίζεται στο χώρο που πιάνει τ' αυτοκίνητό μας, ή σε ακτίνα λίγων εκατοστών, γύρο απ' το σώμα μας...


Όλα τα πεζοδρόμια γύρω από το Σύνταγμα, έχουν καταληφθεί από μηχανάκια. Μιλάμε για κανονική κατάληψη. Όχι μόνο τα ρήθρα, έτσι ώστε να μη χωράει να περάσει κανείς και τίποτα ανάμεσα, για το απέναντι πεζοδρόμιο, αλλά και τα ίδια τα πεζοδρόμια. Ζήτω οι πεζοί! Καταλαβαίνω πως η χρήση της μηχανής, διευκολύνει τα μέγιστα, το πρόβλημα κυκλοφορίας στους δρόμους της Αθήνας, και ειδικά, του Κέντρου. Αλήθεια όμως, γιατί δεν χρησιμοποιούν κι αυτοί, όπου και όταν μπορούν, τα μέσα μαζικής μεταφοράς;

...

Ψιτ! πίθηκε... ναι εσύ, ο ιδιοκτήτης της μηχανής...

Βρε Μακάκα (είδος πιθήκου), πρόσεξες πως οι φωτογραφίες αυτές είναι έτσι τραβηγμένες, ώστε να μη φαίνεται ο αριθμός κυκλοφορίας της μηχανής σου; είδες πόσο κοινωνικά ευαίσθητος είμαι; παρ' όλο που ανάγκασες εμένα και τον Φώτη (τον γιο μου) με το παιδικό καροτσάκι, να πάμε πίσω όλο το πεζοδρόμιο, να κατεβούμε στο δρόμο, ανάμεσα στ' αυτοκίνητα, για να μπορέσουμε να περάσουμε...

Οι γνωστοί-άγνωστοι, έκαψαν πριν δυο βδομάδες, τα γραφεία της Ένωσης Αποστράτων Στρατού Ξηράς. Η ταυτότητα μου όμως τη γλύτωσε και τη παρέλαβα σήμερα. Ευτυχώς, δεν είχα καμία όρεξη να ξαναβγάζω φωτογραφίες και να συμπληρώνω ξανά αιτήσεις και να συγκεντρώνω δικαιολογητικά...
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pazo : 16-11-08 στις 21:37
Απάντηση με παράθεση