Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 25-08-14, 13:09
Το avatar του χρήστη zefuros
zefuros Ο χρήστης zefuros δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 11-09-23 23:41
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Πάμε παρα πολύ συντομα:

Α) Για το Ηλιέλαιο δεν το λέω εγώ, το λεέι το 1ο μηνυμα που παρεθεσες:

"Μένω με το στόμα ανοιχτό όταν βάζει μπροστά μια τεράστια γεννήτρια, αντικαθιστώντας το πετρέλαιο με παλιό ελαιόλαδο! "Αυτό είναι το Κρητικό... πετρέλαιο που εμείς καλλλιεργούμε στο έδαφος!", λέει χαμογελώντας αφοπλιστικά, και συνεχίζει: "Δεν χρειάζεται να μπούμε στον κόπο να βγάλουμε το πετρέλαιο από τα βάθη της θάλασσας! Θα σου έλεγα μάλιστα να πας μέχρι το super market να αγοράσεις δέκα λίτρα ηλιέλαιο και να το βάλεις στο ρεζερβουάρ του αυτοκινήτου σου! ", μου λέει κάποια στιγμή και με ξαφνιάζει!"

Β) Ειδα και την συνταγη και βιοκαυσιμο απο ζαχαρη. Χωρίς να παραθετει αναλυτικά στοιχεία, βγάζει λέει κόστος 70 λεπτά ανά λίτρο. Ως παρατηρήσεις, λέει πως δεν εχει υπολογισει το ενεργειακό κόστος. Ας το βάλει στην εξίσωση και αυτό. Επισης προφανώς δεν εχει υπολογιστει κοστος επενδυσεων κτλ κτλ. Κάποιος μηχανολόγος ας μας πει αν καυσιμο με 20% νερό μπορεί να καεί κανονικά σε κινητηρα. Ας μας πει αν χρειάζεται αλλου ειδους κιητηρες/καταλύτες κτλ κτλ.

Γ) Γενικότερα, ας κάνουν τις τεχνοοικονομικές μελέτες και ας δουν τί βγαινει. Ας ψαξουν την νομοθεσία που θελέι να βάλει τα βιοκαυσιμα στο ενεργειακό μίγμα.

Δ) Τα παντα ειαι θεμα τεχνικοοικονομικής μελετης. Αν πχ αυριο συμφωνησουμε σαν κοινωνια να πληρώνουμε περίπου διπλάσια τιμή ρεύματος, μεθαυριο σας εχω ετοιμη λύση 100% απο ανανεώσιμες πηγές χωρίς να ξαναγοράσουμε ουτε ενα λιτρο πετρελαίου στο μέλλον, ουτε για ρευμα, ουτε για αυτοκίνητα ουτε για τιποτα.

Ε) Να μην ξεχνάμε στην εξισωση πως ρευμα απο ΑΠΕ δε ειναι δωρεάν... υπάρχει το κο΄στος εγκαταστασης. Και εκεί πρέπει κανείς να κάνει τους υπολογισμούς του για αν δει τί τον συμφέρει και τί οχι.

ΣΤ)

"ο Μ.Κ. λεει πως η καλυτερη σχεση που μπορει να εχει ο ελληνας με το δημοσιο ειναι να μην παιρνει απο το δημοσιο και να μην δινει (ουτοπια)."

ΠΟλύ ενδιαφέρον, υποθέτω πως θα κατασκευαζει μονος του τους δρόμους για να οδηγει το παπάκι του, ενώ προφανώς αν αρρωστήσει θα έχει φτιάξει και ενα δικό του νοσοκομείο.....

ΡΕΖΟΥΜΕ:

Δεν εχω αντίρρηση για αν αξιοποιούμε τα πάντα και να μην πεταμε τπτ, αλλά ας εχουμε στο νου πως κάποια πράγματα ειναι ακριβό σπορ....
Απάντηση με παράθεση
The Following 2 Users Say Thank You to zefuros For This Useful Post:
fifisrikos (25-08-14), Xenios (25-08-14)