Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 08-04-08, 20:57
Το avatar του χρήστη Endelva
Endelva Ο χρήστης Endelva δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-10 17:03
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Θα της έκανα αυτό που στο design το λέμε... rebranding. Θα αποφάσιζα τι κόσμο θέλω να έχει [αυτό δε σημαίνει ότι διώχνεις τον κάθε άνθρωπο που δεν εμπίπτει στην κατηγορία, όπως και σχεδιάζοντας ένα προϊόν για ένα target group δεν σημαίνει πως απαγορεύεται να το αγοράσει κάποιος που δεν ανήκει σε αυτό], ποιους θέλω από όσους είναι ήδη μέσα, ποιους πραγματικά δεν θέλω μέσα, και μετά θα άρχιζα μια πορεία, μια προσπάθεια να κάνω την άκρο να φαίνεται έτσι όπως θα ήθελα να είναι, ώστε να γίνει έτσι.

Με το "φαίνεται" δεν εννοώ το οπτικό της μέρος, δεν θα αλλάξει μαγικά αν αλλάξει το skin της. Εννοώ όλα όσα φαίνονται, συμπεριφορές mod και admin, τα top θέματα της κάθε μέρας, τα ονόματα των υποφόρουμς, το πόσα υποφόρουμς υπάρχουν και για τι θέματα, κτλ. Αν θέλετε να μπω σε λεπτομέρειες, να πω ακριβώς τι θα έκανα, και όχι να μιλήσω για κατευθύνσεις, όπως τώρα, μπορώ. Απλώς δεν βρίσκω το λόγο, δεν έχει νόημα. Νομίζω πως κυρίως εσύ, Στέλιο, και όσοι είναι τόσο παλιοί όσο εσύ, όσων η άκρο είναι παιδί, πρέπει να αποφασίσεις τι σε δυσαρεστεί, σε τι είσαι πραγματικά αντίθετος. Αν το ξεκαθαρίσεις αυτό μέσα σου, θα είναι όλα πιο εύκολα [αλλά όχι εύκολα]. Απλώς έχω την αίσθηση ότι επειδή είσαι ψυχούλα, θέλεις να ευχαριστήσεις τους πάντες - πράγμα που έχω επιχειρήσει πολλές φορές στη ζωή μου, και δεν γίνεται. Συμφωνώ με αρκετά από τα πράγματα που είπε ο Avel επί του θέματος, η άκρο είναι forum υπερβολικά ευρύ, κι έτσι δεν υπάρχει κάτι που να ενώνει τους χρήστες πέρα από το τυχόν παρελθόν στη bbs. Το να βρεθεί μια ισορροπία και να μη γίνει άλλο ένα εξειδικευμένο forum [σε τι, άραγε;] ή άλλο ένα forum γενικής ύλης όπου αντιδιαμετρικά αντίθετοι άνθρωποι έρχονται και... πλακώνονται, είναι δύσκολο. Χρειάζεται σίγουρα ανθρώπους ευγενείς, και ως οργανωτές και ως μέλη.

Λίγο πιο συγκεκριμένα: θα έκανα αναθεώρηση του συντάγματος και κυρίως θα φρόντιζα να τηρούν και οι οργανωτές και οι χρήστες την ουσία [και όχι το γράμμα] του νόμου. Τους έχω διαβάσει τους κανονισμούς, και ένα μεγάλο ποσοστό αυτών έχει καταπατηθεί τις τελευταίες δυο βδομάδες! Θα μου πείτε, τι, να διαγράφουμε αβέρτα; Όχι ακριβώς. Ας γίνεται μια προειδοποίηση σε ΠΜ, να μην ρεζιλεύεται και ο παραβάτης. Μια, δυο, τρεις, στην τρίτη διαγράφεται, ακόμα κι αν είναι ο κουμπάρος μας. Αυτά θα έκανα εγώ στο δικό μου forum. Στο κάτω-κάτω, μπορεί ο κουμπάρος μου να είναι μια χαρά παιδί, αλλά να μη σκαμπάζει από fora, να μην του ταιριάζει αυτή η μέθοδος επικοινωνίας. Ως γνωστόν, τα fora δεν είναι η πλατεία του χωριού. Ανήκουν στους ιδιοκτήτες τους, και όχι στους χρήστες! Ο ιδιοκτήτης αποφασίζει να μοιραστεί την εξουσία του με mods και admins, ανοίγει το σπίτι του στο κοινό, δηλαδή, αλλά φροντίζει να μην του το καταστρέψουν, να μην του κάνουν τρύπες από τσιγάρα στο χαλί, κι αν θέλει απαγορεύει και το κάπνισμα... Πρέπει όμως να ξέρει τι θέλει [αυτό δεν σημαίνει ότι όσο αλλάζει ως άνθρωπος μπορει να θέλει άλλα, ή ότι δεν επηρεάζεται από τον κόσμο που μπαινοβγαίνει στο φιλόξενο σπίτι του]. Κοινώς, αν ο κουμπάρος καπνίζει, καλή η κουμπαριά, αλλά θα βγαίνει να καπνίζει στο μπαλκόνι. Και φυσικά θα επιτρέπεται να ανοίξει μια συζήτηση για τα υπέρ του καπνίσματος μέσα στο σπίτι, αρκεί να μιλάει, όπως όλοι, ευγενικά και πολιτισμένα.

Τέλος πάντων, μακρυγόρησα. Η σύνοψη είναι πως θα σκεφτόμουν, θα αποφάσιζα τι θα ήθελα να είναι η άκρο, πόσο είναι συμβατό αυτό με τους τωρινούς χρήστες, γιατί μου αρέσουν περισσότερο κάποιοι από τους τωρινούς χρήστες από άλλους, γιατί δεν μου αρεσουν κάποιοι, θα διάβαζα το καταστατικό [ακόμα και αν το είχα γράψει εγώ], θα το αναθεωρούσα αν χρειαζόταν, θα συζητούσα με τους admins , μετά όλοι μαζί θα συζητούσαμε με τους mods, θα έπαιρνα και τις γνώμες των χρηστών ανοίγοντας θέματα όπως αυτό εδώ [γιατί με ενδιαφέρει να έχω κόσμο στο σπίτι μου, αλλοιώς το συγκεκριμένο σπίτι μου δεν θα ήταν ένα forum], και μετά θα έπραττα αναλόγως. Είναι όμως κουραστικό, και δύσκολο. Και δεν ξέρω αν ακόμα και μετά από όλα αυτά θα τα κατάφερνα καλά, γι αυτό και δεν έχω ανοίξει ακόμη το forum ποίησης [δημιουργίας της, όχι απλώς ανάγνωσής της] που θέλω να ανοίξω χρόνια τώρα.
__________________
[Sola fide.]
Her hair spread out in fiery points glowed into words, then would be savagely still. – T. S. Eliot, The Waste Land.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Endelva : 08-04-08 στις 21:02
Απάντηση με παράθεση