Θέμα: Πατίνι
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 03-10-06, 18:03
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Πατίνι

Το πρώτο ‘τροχοφόρο’ κάθε παιδιού της γενιάς μου ήταν το αυτοσχέδιο πατίνι.
Υπήρχαν διαφόρων μορφών και σχεδίων και από τα υλικά τίποτα δεν ήταν αγορασμένο, χαρισμένο μπορεί.



Τα δύο βασικά μέρη του πατινιού είναι το κάτω μέρος που πατάγαμε (Φωτ. Α) και το τιμόνι (Φωτ. Β).

Τα υλικά που έπρεπε να βρούμε για να κάνουμε ένα αξιοπρεπές πατίνι, ήταν δύο κομμάτια γερού ξύλου (από κάποια κοντινή οικοδομή), δύο ρουλεμάν(Φωτ. Γ Δ) για τις ρόδες (μας τα έδιναν κάποια συνεργεία ή γνωστοί), δύο γεροί πύροι (φωτ. Ζ που θα στήριζαν τα ρουλεμάν(αυτά θα μας τα έδινε ο μαραγκός ή ο σιδηρουργός της περιοχής)(δεν άντεχαν την γκρίνια και την κλάψα μας), ένας μεντεσές (φωτ. Θ) παλιάς πόρτας που όλο και κάπου θα βρίσκαμε, ένα ακόμα κομματάκι ξύλου (Φωτ Ε) και ένα χαρτόνι πολύ γερό ή ένα κομμάτι πετσί (Φωτ Η) που θα λειτουργούσε σαν φρένο.

Το πατίνι δεν ήταν μια απλή κατασκευή, συνήθως όλοι οι φίλοι βοηθούσαν με υλικά και τεχνογνωσία, για να γίνει στέρεο και να μπορεί να αναπτύσσει ικανή ταχύτητα στις κατηφόρες ώστε τα καρούμπαλα και τα γδαρσίματα που θα εισπράτταμε στις κατηφόρες, να ήταν όσο το δυνατόν λιγότερα.

Το δύσκολο σημείο ήταν να ασφαλιστούν καλά οι πύροι των ρουλεμάν, και πυκνά συχνά να τους λαδώνουμε για να γυρίζουν αγόγγυστα. Το δεύτερο πιο δύσκολο σημείο ήταν το σωστό κάρφωμα των δύο γωνιών πάνω στην σανίδα που πατάμε, ώστε ο μεντεσές πάνω στο τιμόνι να μην εμποδίζετε για τις στροφές.

Το σύνηθες σέρβις του πατινιού είναι η αποκόλληση του τιμονιού από την βάση και τότε γύρναγες πίσω με το πατίνι υπό μάλης και τα μούτρα κατεβασμένα και τα έριχνες στο εργοστάσιο που δεν έβγαζε καλούς … μεντεσέδες.

Το πατίνι το στολίζαμε με χίλια δυο στολίδια, τσιγκάκια από μπουκάλια μπύρας και αναψυκτικών, χάντρες ή το βάφαμε στα χρώματα της ομάδας μας.

Εγώ του είχα διαλύσει έναν φακό για να έχω πατίνι με φώτα παρακαλώ.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Xenios για αυτό το μήνυμα:
Monadikospitigr (25-01-16)