Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #12  
Παλιά 18-04-14, 02:18
Χαος Ο χρήστης Χαος δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 30-04-14 12:17
Από Χάος

Για το "πράσσειν αλόγως" -και όχι "άλογα"- πολύ σωστά κάποιος έθεσε τον επιρρηματικό τύπο της λέξεως, από τον οποίο βγαίνει και λογική έννοια. "Πράσσειν ανοήτως". Νομίζω ότι έτσι είναι. Είναι σωστό. Εξ' άλλου και το "αλόγως" στην "μαλιαρή" γίνεται άλογα". Όσο για το αν υπάρχει ή δεν υπάρχει στην Ελληνική Γραμματεία (μη διαχωριζόμενη σε παλιά και νέα), κανείς δεν μπορεί να μας το πει, για τον απλούστατο λόγο, ΚΑΝΕΙΣ δεν την ξέρει. Και σ' αυτό έχω να καταθέσω μία διαφωνία μου φραστική, "Φίλος μεν Πλάτων, Φιλτάτη δ' αλήθεια", με έναν φίλο καθηγητή φιλόλογο και θεολόγο, ποιος αρχαίος το είπε, μου λέει: Στάσου, στάσου... Δεν ξέρω ποιος αρχαίος το είπε... Αλλά θα πάρω τηλέφωνο τον καθηγητή μου του Γυμνασίου (ο φίλος ήταν του 6ταξίου Γυμνασίου), ο οποίος είναι 90 χρονών, αλλά τα έχει τετρακόσια, να μας πει. Πράγματι, τον πήρε, μαζί και την οργίλη απάντησή του: "Ποιος αρχαίος, τούβλο; Τι σου μάθαινα τόσα χρόνια; Γεώργιος Πλήθων. "Γεώργιος Γεμιστός"... Αυτά, και μπράβο στην "Ακροβάση", που έκανε τέτοια μεγάλη και σοβαρή δουλειά...
Απάντηση με παράθεση