Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 13-11-09, 23:08
stroumfita Ο χρήστης stroumfita δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 16-01-12 23:11
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Αναφέρεσθε για τα σποραδικά ευρήματα γραφής, της νεολιθικής εποχής, που σε μεγάλο βαθμό είναι όμοια με τα γνωστά Ελληνικά και αυτόματα αναιρεί την επικρατούσα άποψη, για την προέλευση της γραφής μας από τους Φοίνικες;
Ως προς την γραφή… εδώ υπάρχει ένα μελανό σημείο το οποίο με όσα έχω διαβάσει δεν έχω καταλήξει αν από τους Φοίνικες πέρασε στους Έλληνες ή το αντίθετο. Θα μοιραστώ μαζί σας κάποιους συλλογισμούς χωρίς να έχω βγάλει συμπέρασμα.
Στο φοινικικό αλφάβητο κάθε σύμβολο επιδίδει μια συλλαβή και αποτελείται από 22 γράμματα μόνο σύμφωνα.
Τα σύμβολα αυτά μοιάζουν με τα ελληνικά γράμματα τα οποία είναι 26 (αν δεν κάνω λάθος μαζί με το j και το F) και περιέχουν και φωνήεντα. Όπότε μπορούμε να θεωρήσουμε ότι σαν πιο εξελιγμένο μοντέλο γραφής είναι πιο πλήρης οπότε μπορούμε να υποθέσουμε ότι ίσως το φοινικικό είναι προγενέστερο του ελληνικού.
Αλλά τα αρχαιότερα δείγματα γραφής Γραμμικής Α και Β βρέθηκαν στην Μινωική Κρήτη. Οπότε σύμφωνα με τις ημερομηνίες: Μινωικός πολιτισμός 3400 – 1200 π.Χ ενώ οι φοίνικες και η γραφή τους εμφανίζονται κάπου μετά το 1300π.Χ. Οπότε εδώ υπάρχει δείγμα γραφής στον ελλαδικό χώρο πριν την εμφάνιση του φοινικικού πολιτισμού.
Σίγουρα πάντως τα συστήματα γραφής είχαν μία εξελικτική πορεία από εικονογραφικά σε ιδεογραφικά, συλλαβικά και τελικά αλφαβητικά.
__________________
Μόνο με την καρδιά βλέπεις καλά. Την ουσία τα μάτια δεν τη βλέπουν."
Απάντηση με παράθεση