Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #20  
Παλιά 13-05-09, 11:59
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-03-18 23:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από nikisforos Εμφάνιση μηνυμάτων
Από που προκύπτει το "ο πρόεδρος των ΗΠΑ μπορεί να λάβει μέτρα [...] όπως [...] πολεμική ενέργεια";
Αναφέρθηκα στο HRES 388, το οποίο είναι νόμος των ΗΠΑ και έχει διεθνή ισχύ. Καλά σε ποιόν πλανήτη ζείτε και κάνετε αυτή την ερώτηση:
Το κείμενο του νόμου International Religious Freedom Act (πλήρες κείμενο εδώ) έχει το πολύ σχετικό "Section 405: Description of Presidential Actions" με 15 συγκεκριμένες ενέργειες που υποχρεούται [sec.401(a)(1)(B)] να κάνει ο πρόεδρος σε τέτοιες περιπτώσεις.

Στον πλανήτη της φαντασίας μια από αυτές τις ενέργειες είναι η πολεμική.
Αρχική Δημοσίευση από nikisforos Εμφάνιση μηνυμάτων
Μήπως θα πρέπει να διαβάσεις το post που ανάρτησα και το κείμενο του νόμου, για μια ουσιαστικότερη συζήτηση εκτός απο μακαρθισμούς, αφορισμούς και ειρωνίες;
Δεν έχω κανένα λόγο να διαβάσω το κείμενο του νόμου, όταν πιο σχετικοί από μένα επισήμαναν ότι η αρχική "είδηση" είναι λάθος, ψέμμα, μύθος.

Έδωσα το link προς το κείμενο ώστε αν έχω λάθος και πρόκειται για συνωμοσία, να μπορείς να μας υποδείξεις τα σημεία που συνηγορούν υπέρ της δικής σου άποψης, πχ ότι ο HR 875 "απαγορεύει την ιδιωτική καλλιέργεια απο μεμονωμένα άτομα" ή ότι με τον HR 875 "σε όποιον έχει κήπο στην αυλή του σπιτιού του ή κάποιο μέρος όπου εκτρέφει για ιδιωτική χρήση ζώα, θα του επιβάλλεται πρόστιμο".


Γενικό σχόλιο: Ο κόσμος έχει πολλά μαζεμένα στην Αμερική για τον τρόπο που χειρίζεται διάφορα θέματα και πιθανόν έχει δίκιο. Αυτό όμως (στο δικό μου πλανήτη) δε δικαιολογεί την παράθεση ψεύτικων ειδήσεων, ιδιαίτερα όταν μπορούν να ελεγχθούν ως ανακριβείς με ελάχιστη προσπάθεια.
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση