Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #35  
Παλιά 23-04-08, 19:42
Το avatar του χρήστη Naias
Naias Ο χρήστης Naias δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-06-21 10:41
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα ήθελα να είμαι το Πάσχα σε ένα χωριουδάκι, μαζί με αγαπημένους ανθρώπους, να ζήσουμε τις μέρες του Πάσχα ειρηνικά, με πολύ χρώμα από την Ελληνική επαρχία. Να μετάσχω στην περιφορά του επιταφίου στα δρομάκια του χωριού, με κύριο φως αυτό της λαμπάδας. Να γιορτάσουμε την Ανάσταση του Κυρίου, ήρεμα.

Να λάβω μέρος στην προετοιμασία της σούβλας, να βοηθήσω στο κοκορέτσι και στην Λαμπρή από το πρωί στο γύρισμα. Να φάμε το κοκορέτσι με παγωμένα ουζάκια "επί της σούβλας" και να γιορτάσουμε παραδοσιακά την μέρα του Πάσχα.

Απλά πράγματα που τα απολαμβάνουν όσοι έχουν ένα σπίτι ή γνωστούς στην επαρχία, αυτά που για εμάς, είναι όνειρα ανεκπλήρωτα.

Μπας και ζητάω πολλά;
...αυτό... έτσι όπως ακριβώς αναφέρεται, είναι το "δικό" μου Πάσχα.

Σκεπτόμενη (με αφορμή την περιγραφή αυτή) ... καταλήγω ότι αν δεν υπήρχαν οι αγαπημένοι μου άνθρωποι σ' αυτό το...σημείο της γης...μάλλον δεν θα είχα την ανάγκη να πάω, γιατί δεν θα είχε κανένα νόημα το... σοκάκι του χωριού, το φως της λαμπάδας ή το παγωμένο ουζάκι "επί σούβλας"...!

Μήπως τελικά είμαστε και περναμε καλά, με τους ανθρώπους που αγαπούμε και μας αγαπούν, ΟΠΟΥ κι αν βρισκόμαστε...;
__________________
«Όποιος έχει το πόδι του έξω από τη φωτιά, μπορεί εύκολα να δώσει συμβουλές σ' αυτούς που καίγονται» Αισχύλος
Απάντηση με παράθεση