Θέμα: Κυψέλη
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #139  
Παλιά 29-08-13, 12:42
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Το ρέμα της Κυψέλης

Η Ηλεκτρονική εφημερίδα EcoNews, στις 2 Σεπτεμβρίου του 2010, μας ενημέρωνε :

«Στο πλαίσιο προστασίας του φυσικού περιβάλλοντος και των ρεμάτων καιδιεύρυνσης των κοινόχρηστων εκτάσεων, απομακρύνθηκαν οι αυθαίρετες κατασκευέςκαι ο χώρος θα καθαριστεί και θα αποκατασταθεί.





Συνεργεία της Περιφέρειας Αττικής βρέθηκαν μεταξύ των οδών Κρίσσης και Ιαπετού, στην Κυψέλη για την απομάκρυνση, σε πρώτη φάση, των αυθαίρετων κατασκευών και τον καθαρισμό της περιοχής.»

Σήμερα τρία χρόνια μετά, πήγα με λαχτάρα, να θαυμάσω το περίφημο ρέμα της Κυψέλης και μαζί και τα μεγάλα λόγια, των αρμοδίων.

Θα αφήσω τις εικόνες να μιλήσουν μόνες τους.







Η πλήρης εγκατάλειψη θα μπορούσε να ήταν η λεζάντα. Το αστείο της υπόθεσης είναι, ότι αν πω κάτι για την Περιφέρεια Αττικής, θα βγουν να μου πουν ότι είναι αρμοδιότητα του Υπουργού Περιβάλλοντος. Αν πω κάτι σ' αυτόν, θα με παραπέμψει στον Δήμο και αν πω κάτι στον Δήμο, θα με στείλουν στην περιφέρεια.

Τώρα θα μου πείτε, είναι τόσο δύσκολο, να στείλει ένα συνεργεία ο Δήμος, να καθαρίσει το ρέμα, σ΄ένα πρωινό;
Είκοσι μέτρα είναι. Το κάνουμε και μόνοι μας, αλλά εκεί υπάρχουν αυθαίρετες υπερκατασκευές, δείτε εδώ :






Στις επόμενες εκλογές που έρχονται, θα ψηφίσω οποιοδήποτε δήμαρχο, (εκτός φυσικά τα μπουμπούκια της ΧΑ), δεξιό κεντρώο αριστερό, αριστεροδεξιο ή οτιδήποτε, που θα μου τάξει :

1ον Καθαρισμό ρέματος και αξιοποίηση του.
2ον Άνοιγμα του κινηματογράφου Στέλλα.
3ον Αξιοποίηση των εσόδων που έχει ο Δήμος από τους Κυψελιώτες, κατοίκους και μαγαζάτορες, για την Κυψέλη.

Σ.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση